A A+ A++

Według drugiego szacunku GUS, inflacja konsumencka wyniosła 3,4% r/r w grudniu wobec 2,6% r/r w poprzednim miesiącu. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8%. Ekonomiści spodziewają się, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w grudniu 3,2% r/r wobec 2,6% r/r odnotowanych w listopadzie br.

Zdaniem analityków, w kolejnych miesiącach czynnikami oddziałującymi w kierunku zwiększenia inflacji będą wzrosty dynamiki cen energii dla gospodarstw domowych, inflacji bazowej, podwyżki płacy minimalnej.

Według ekonomistów, inflacja przekroczy 4% r/r w I kw. 2020 roku, a wyższa od wcześniejszych oczekiwań ścieżka inflacji ożywia dyskusję w Radzie Polityki Pieniężnej dotyczącą podwyżek stóp procentowych. Ścieżka inflacji nie skłoni jednak – ich zdaniem – Rady do zmiany poziomu stóp być może do końca 2022 r.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze komentarze analityków:

“Dopiero w marcu br. dowiemy się jaki jest „punkt wyjścia” dla prognoz CPI w tym roku. Już teraz można jednak powiedzieć, że inflacja w 2020 r. będzie wyższa niż wskazywały na to jeszcze niedawne prognozy i solidnie przekroczy średniorocznie 3%” – główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

“Najwyższy poziom (około 4,2-4,4%r/r) indeks CPI osiągnie w lutym-marcu. Inflacja zacznie obniżać się w drugim kwartale i powróci w okolice 3,5%r/r. Następnie przez wiele miesięcy oscylować będzie w pobliżu górnej granicy celu NBP. Szacujemy, że średni poziom CPI w 2020 osiągnie 3,6%r/r” – główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki.

“W 1h20 inflacja bazowa może przejściowo powędrować powyżej poziomu 4% (nawet już w styczniu), a jej przyspieszenie będzie szczególnie widoczne w 1q (podwyżki akcyzy, opłat za śmieci, wyższe opłaty emisyjne dla samochodów, wzrost płacy minimalnej). W rezultacie w 1q20 także inflacja CPI najpewniej powędruje wyraźnie powyżej 4% zwiększając rynkowe oczekiwania na podwyżki stóp NBP” – analitycy PKO BP.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze wypowiedzi ekonomistów in extenso:

“Wskaźnik inflacji w grudniu, wg ostatecznego szacunku GUS, wyniósł 3.4%r/r. Tym samym pozostał na poziomie najwyższym od października 2012 r. Tak duży skok inflacji to przede wszystkim efekt wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 1.2%m/m), w tym mięsa wieprzowego (aż o 6.8%m/m) i warzyw (aż o 3.6%m/m), wzrostu cen transportu (o 3.8%m/m), w tym usług transportowych (aż o 29.4%m/m) i cen gazu ciekłego do środków transportu (o 14.3%m/m), a także wzrostu cen innych towarów i usług (o 1.5%m/m), w tym ubezpieczeń (aż o 7.8%m/m). Spadki cen w grudniu w stosunku do listopada zanotowano w przypadku napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 0.1%), odzieży i obuwia (o 0.8%) oraz wyposażenia mieszkań (o 0.1%). Kolejny miesiąc z rzędu bardzo szybko rosły ceny usług. Wskaźnik wyniósł w tym przypadku 6.4%r/r wobec 5.3%r/r w listopadzie. Ceny towarów rosły w tym czasie wyraźnie wolniej, bo „tylko” o 2.4%r/r. W efekcie inflacja bazowa, wg moich szacunków, wyniosła w grudniu 3.2%r/r, tj. poziom widziany ostatnio w końcu 2011 r. Styczeń, m.in. za sprawą podwyżek cen regulowanych, przyniesie dalsze przyspieszenie inflacji. Swoje piętno nadal odciskać może wykryty w końcu 2019 r. wirus ASF w Polsce (jego wpływ widać w cenach wieprzowiny i wędlin w grudniu) oraz wirus ptasiej grypy. W grudniu „zrealizowało się” już część podwyżek cen związanych z nowym rokiem (np. usług transportowych czy ubezpieczeń), w wielu kategoriach wzrosty dopiero ujawnią się jednak  w danych styczniowych. Wskaźnik CPI może znaleźć się w okolicach 4.0%r/r. Niestety nie poznamy wstępnego odczytu styczniowej inflacji w końcu bieżącego miesiąca, a późniejsze dane nie będą pełne ze względu na przygotowywaną przez GUS rewizję wag. I dopiero w marcu br. dowiemy się jaki jest „punkt wyjścia” dla prognoz CPI w tym roku. Już teraz można jednak powiedzieć, że inflacja w 2020 r. będzie wyższa niż wskazywały na to jeszcze niedawne prognozy i solidnie przekroczy średniorocznie 3.0%” – główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

“GUS opublikował pełną informację o grudniowej inflacji. Zgodnie z wstępnymi danymi roczny indeks wzrósł z 2,6%r/r do 3,4%r/r. Głównym źródłem zaskoczenia i dużego skoku indeksu CPI jest inflacja bazowa, którą wzrosła z 2,6%r/r do 3,2%r/r. Wzrosła także roczna inflacja cen żywności (o 0,5pp do 7%r/r) oraz paliw (o 5.2pp do -0,1%r/r). Najciekawszym elementem dzisiejszej publikacji jest wyjaśnienie rekordowego skoku inflacji bazowej. Według danych GUS stoją za nim: (1) Ceny usług transportowych – może być to efekt wyższych ce … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHawajska? Dla Polaka to nie problem
Następny artykułJak remontują Polacy? – raport za 2019 rok