Według szybkiego szacunku , inflacja konsumencka wyniosła 2,5 r/r w październiku wobec 2,6% r/r we wrześniu. W ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła o 0,2%.
Według ekonomistów, nawet jeśli inflacja będzie rosła w kolejnych miesiącach zbliżając się nawet do poziomu 3,5% r/r, to i tak nie wpłynie to zmianę zdania przez członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która chce utrzymać stopy procentowe jak najdłużej.
Niektórzy analitycy zwracają uwagę, że przebieg ścieżki inflacyjnej na początku przyszłego roku będzie w dużej mierze uzależniony od kształtowania się cen energii elektryczne.
Poniżej przedstawiamy najciekawsze komentarze analityków:
“W całym 2019 r. średnioroczna inflacja wyniesie 2.3%, w roku przyszłym natomiast może sięgnąć 2.8-3.0%. Dane nie będą miały wpływu na przyszłotygodniową decyzję w sprawie stóp procentowych” – główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek.
“Silniejszy wzrost inflacji nastąpi w I kw 2020 roku. Szacujemy, że wskaźnik będzie zbliżony do górnej granicy celu NBP (3,5%r/r)” – analityk ING BSK Jakub Rybacki.
“Szczyt inflacji powinien nastąpić w I kw. 2020 r., jednakże ze względu na niepewności dotyczące cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w przyszłym roku widzimy ryzyko ‘w dół’ dla naszej prognozy na koniec tego kwartału, obecnie opiewającej na 3,4%” – analityk z Erste Group Malgorzata Krzywicka.
Poniżej przedstawiamy najciekawsze wypowiedzi ekonomistów in extenso:
“Według wstępnych wyliczeń GUS roczna inflacja w październiku ponownie obniżyła się i wyniosła 2.5%. Dalsze jej wyhamowanie możliwe było dzięki niższemu niż w latach poprzednich sezonowemu wzrostowi cen żywności i napojów bezalkoholowych (w stosunku do września tylko o 0.3%), a także spadkowi cen paliw (o 0.9%m/m). Nadal drożały natomiast nośniki energii (wzrost o 0.2%m/m) i najprawdopodobniej usługi. W ostatnich dwóch miesiącach br. wskaźnik CPI będzie podążał w kierunku 3.0%, by z początkiem 2020 r. znaleźć się w okolicach nawet 3.5%. Na coraz wyższe odczyty wpływać będzie po części zeszłoroczna niska baza odniesienia, w głównej mierze jednak będzie to efekt podnoszenia tzw. cen regulowanych, a także cen towarów i usług wytwarzanych, czy oferowanych, przez (m.in. w zw … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS