A A+ A++

Industriada 2024 przynosi mieszkańcom Bytomia niezapomniane atrakcje na terenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. To doskonała okazja, by zanurzyć się w historii techniki, podróżując najstarszą czynną linią kolei wąskotorowej na świecie. Sprawdź, co czeka na Ciebie już 1 czerwca!

  1. Zwiedzanie historycznej nastawni i parowozowni.
  2. Przejażdżki drezyną i parowozem „Ryś”.
  3. Symulator pracy maszynisty EN57.
  4. Performance „Siła i światło” na zakończenie dnia.

Industriada to coroczne święto Szlaku Zabytków Techniki, które w tym roku odbędzie się już po raz piętnasty. Na terenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, przy ul. Mikołaja Reja, przygotowano szereg atrakcji dla miłośników kolejnictwa i nie tylko. Od godziny 10:00 będzie można zwiedzić historyczną nastawnię oraz parowozownię, a także przejechać się drezyną i parowozem „Ryś”. Dla chętnych przewidziano również możliwość zejścia do kanału, by zobaczyć lokomotywę spalinową od podszewki.

Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia, zachęca do udziału w wydarzeniu, mówiąc: „To już piętnasta edycja Industriady, podczas której będzie można odwiedzić ponad 40 obiektów na Śląsku. A wśród nich oczywiście Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, które przygotowały nie lada atrakcje dla miłośników kolejnictwa, którzy będą mogli poznać historię kolei wąskotorowych, zobaczyć wnętrze lokomotywy, przejechać się „Rysiem”, a także poprowadzić na symulatorze elektryczny zespół trakcyjny EN57.”

Przy ul. Mikołaja Reja, od godziny 10:00, na zwiedzających czeka wystawa taboru kolejowego oraz fotograficzna prezentacja różnych oblicz kolei wąskotorowej na Górnym Śląsku. O godzinie 11:00 przewodnicy oprowadzą turystów po stacji Bytom Karb Wąskotorowy, objaśniając tajniki ruchu kolejowego oraz historię Szlaku Zabytków Techniki. Dodatkowo, na najmłodszych czekają dmuchańce, animacje oraz industrialny plac zabaw. Całość uświetni występ Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” im. Józefa Słodczyka.

Symulator zespołu trakcyjnego EN57

Jednym z hitów tegorocznej Industriady będzie symulator pracy maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN57. Każdy będzie mógł poczuć się jak prawdziwy maszynista, prowadząc najpopularniejszy pasażerski pociąg w Polsce. Symulator odtworzy realistyczne warunki, pozwalając na doświadczenie pracy maszynisty z bliska.

Podróż popularnym „Rysiem”

Nie zabraknie również przejażdżki parowozem „Ryś”, który Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych pozyskało dzięki pomocy Miasta Bytom w grudniu 2021 roku. Przejazdy rozpoczną się od godziny 10:45, naprzemiennie z lokomotywą spalinową, na trasie Bytom Wąskotorowy – Bytom Karb Wąskotorowy – Bytom Wąskotorowy. Od godziny 11:00 kursować będzie również INDUEXPRESS, oferując podróż na trasie Bytom Karb Wąskotorowy – Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Performance „Siła i światło” na zakończenie Industriady

Na zakończenie dnia, o godzinie 21:15, organizatorzy przygotowali autorski pokaz „Siła i światło”. To multiwizualne widowisko, w którym wykorzystane zostaną efekty ogniowo-pirotechniczne, mapping laserowy oraz wyrzutnie ognia, przybliży widzom w metaforyczny sposób ludzkie osiągnięcia na przestrzeni wieków.

Industriada 2024 to wyjątkowa okazja, by zobaczyć i zwiedzić perełki architektury poprzemysłowej w województwie śląskim. W tym roku przygotowano aż 423 wydarzenia w 47 obiektach na terenie 29 miejscowości. Bytom, jak co roku, jest jednym z głównych punktów na mapie tej imprezy. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału i wspólnego świętowania z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi.

Na mapach kolei wąskotorowych Bytom zajmuje wyjątkowe miejsce. Od 1853 roku działa tu najstarsza czynna linia kolei wąskotorowej na świecie, obsługująca trasę o długości 21 km. Pociągi zatrzymują się na dziesięciu stacjach, w tym na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w pobliżu rezerwatu Segiet oraz przy Zabytkowej Kopalni Srebra.

Industriada na terenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych została dofinansowana ze środków budżetu gminy Bytom.

Opierając się na: Urząd Miejski w Bytomiu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułToyota, Mazda i Subaru ratują silnik spalinowy. Oto japońska rewolucja
Następny artykułBezpieczna jazda hulajnogą elektryczną – najważniejsze zasady