Malowidła w jaskini Leang Tedongne na indonezyjskiej wyspie Celebes niszczeją w coraz szybszym tempie.
Malowidła w jaskini Leang Tedongne na indonezyjskiej wyspie Celebes niszczeją w coraz szybszym tempie. Degradacja tych liczących prawie 45 tys. lat dzieł sztuki to efekt zmian klimatycznych, alarmują badacze z Griffith Centre for Social and Cultural Research.
BBC podało, że w jaskini odpadają fragmenty malowideł przedstawiających sceny polowania, m.in. na dziką świnię. Uważa się, że są to najstarsze istniejące na świecie wizerunki zwierząt. Niestety, rosnące temperatury przyspieszają ich degradację. – Te dzieła sztuki zanikają na naszych oczach – poinformowała w oświadczeniu prasowym dr Jillian Huntley, jedna z uczonych.
Niszczący upał i sól
Wyniki badań, które robiono we współpracy z indonezyjskimi naukowcami, a które opublikowano w magazynie “Scientific Report”, wykazały, że czynniki takie jak zwiększona liczba suchych dni oraz coraz intensywniejsze monsuny przyspieszają gromadzenie się w jaskini soli, która – w zależności od temperatury – pęcznieje i kurczy się.
Malowidła naskalne odkryte w Indonezji
Pig Painting May Be World’s Oldest Cave Art Yet, Archaeologists Say https://t.co/TgNl9b9uau pic.twitter.com/oQObIAHccS
— Arts Hub Project (@artistshub) January 14, 2021
Naukowcy zauważyli, że w upalne dni sól pokrywająca malowidła może zwiększyć swoją objętość nawet trzykrotnie, powodując odpadanie farby od ścian jaskini.
ZOBACZ: Indonezja. Siedmioro turystów zginęło, bo chciało zrobić sobie selfie
– Pilnie potrzebujemy dalszych badań nad sztuką naskalną i jej konserwacją, aby zwiększyć szanse na ocalenie plejstoceńskich malowideł w indonezyjskich jaskiniach – powiedziała Huntley. Malowidła w Leang Tedongne są najstarsze jeśli idzie o wizerunki zwierząt, jednak nie są najstarszymi istniejącymi rysunkami na świecie. W RPA odkryto bowiem rycinę przypominającą symbol kratki liczącą 73 tys. lat.
aml/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS