A A+ A++

08.01.2021r. 12:50

W 2017 roku rząd w Delhi zatwierdził budowę 10 ciśnieniowych reaktorów ciężkowodnych (PHWR), które mają być stopniowo uruchamiane do 2031 roku.

Planowane reaktory mają zostać rozmieszczone w blokach energetycznych Kaiga-5 i -6 w stanie Karnataka, Chutka-1 i -2 w Madhya Pradesh, Mahi Banswara-1,-2,-3 i -4 w Radżastanie i Gorakhpur-3 i -4 w stanie Haryana.

Całkowity koszt budowy reaktorów oszacowano w 2017 r. na 16,3 mld USD, a rząd powiedział, że planuje zaopatrywać się w materiały i komponenty do budowy tych jednostek w Indiach.

Reaktor PHWR-700 to rodzima konstrukcja oparta na reaktorze typu Candu, który wykorzystuje ciężką wodę jako moderatora i pracuje na paliwie z naturalnego (niewzbogaconego) uranu.

Konstrukcja nie wymaga zbiornika ciśnieniowego reaktora (RPV) jak w reaktorach ciśnieniowych PWR lub z wodą wrzącą BWR. Jest to ważna cecha tego reaktora, ponieważ Indie nie mają zdolności do produkcji dużych odkuwek wymaganych przy wykonywaniu zbiorników ciśnieniowych.

Cztery z planowanych 10 reaktorów 700-MW PHWR znajduje się już w budowie: Kakrapar-3 i -4 w stanie Gujurat i Radżastan-7 i -8 w stanie Radżastan.

Obecnie Indie eksploatują 22 energetyczne reaktory jądrowe o sumarycznej mocy 6255 MWe, które wytwarzają 3,2 proc. energii elektrycznej w kraju, natomiast 7 kolejnych znajduje się w budowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDavid Hasselhoff o kinowym reboocie kultowego serialu Nieustraszony
Następny artykułFerie bez nudy