Strona główna Źródła KONFLIKTY.PL Indie tworzą eskadrę Tejasów w standardzie FOC

Indie tworzą eskadrę Tejasów w standardzie FOC

6
0
A A+ A++

27 maja indyjskie siły powietrzne oficjalnie rozpoczęły tworzenie drugiej eskadry wielozadaniowych lekkich samolotów bojowych Tejas Mk 1. Będzie ona dysponowała – w przeciwieństwie do poprzedniej – maszynami w standardzie FOC, takimi, które uzyskały pełną zdolność operacyjną. Tworzenie nowej eskadry zainaugurowano zorganizowaną w bazie lotniczej Sulur w stanie Tamilnadu uroczystością przekazania pierwszej maszyny w konfiguracji FOC, którą oblatano ponad dwa miesiące temu.

Szef sztabu sił powietrznych, generał Rakesh Kumar Singh Bhadauria, ogłosił, że Tejasy Mk 1 FOC latać będą w 18. Eskadrze „Flying Bullets” z bazy Sulur. Cztery kolejne samoloty znajdują się obecnie na różnych etapach produkcji i testów. Dowództwo wojsk lotniczych zakłada, że dołączą do eskadry „w najbliższej przyszłości”.

Pierwszy Tejas Mk 1 – o numerze seryjnym SP-21 – w standardzie FOC wzbił się w powietrze 17 marca w zakładach przedsiębiorstwa Hindustan Aeronautics Limited (HAL) w Bengaluru. Maszyny cechuje zdolność do przenoszenia kierowanych pocisków rakietowych powietrze–powietrze Derby klasy BVRAAM (Beyond Visual-Range Air-to-Air Missile) i zdolność do pobierania paliwa w powietrzu.

Do tej pory producent przekazał Bharatiya Vāyu Senā dwadzieścia Tejasów, które osiągnęły wstępną gotowość operacyjną (Initial Operating Clearance). Maszyny służą od lipca 2016 roku w 45. Eskadrze „Flying Daggers” z bazy Sulur. 18. Eskadrę „Flying Bullets” wskrzeszono 1 kwietnia, aby wprowadzać do służby nowe Tejasy. Wcześniej jej piloci latali na MiG-ach-27, zaś 15 kwietnia 2016 roku jej funkcjonowanie zawieszono. 18. Eskadra ma dość długą historię – utworzono ją w 1965 roku, latała również na samolotach Folland Gnat i HAL Ajeet (będących lokalną wersją rozwojową Gnata).

Zobacz też: Kolejna chińsko-indyjska bijatyka żołnierzy w Himalajach

(economictimes.indiatimes.com)

Venkat Mangudi, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus zniechęcił do “małpek”. Polacy wybrali piwo bezalkoholowe
Następny artykułNowe wnioski na platformie  ZUS z Tarczy 3.0

Report a Problem with Station:

Please, Fill out all the fields.

Radio Station:

Your message has been sent. Thanks 😊