A A+ A++

Indie rozważą możliwość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w energetykę jądrową

21.01.2020r. 14:28


Chcąc uczynić Indie globalnym graczem w sektorze energii jądrowej, rząd premiera Modi rozważa wydanie zezwolenia na bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI) w energetykę jądrową.


Decyzja, która prawdopodobnie zostanie rozpatrzona przez biuro premiera (PMO), stanowiłaby zasadniczą zmianę paradygmatu indyjskiej polityki w zakresie energii jądrowej i następnie “otworzyłaby bramę dla międzynarodowych firm” do inwestowania w projekty energetyki jądrowej, zakładające budowę 10 bloków energetycznych z ciśnieniowymi reaktorami ciężkowodnymi (PHWR), każdy o mocy 700 MWe. Po ich uruchomieniu miałoby zostać zbudowane kolejne siedem podobnych reaktorów.

Po rozmowach z PMO Departament Energii Atomowej (DAE) zwrócił się do Ministerstwa Prawa Unii o opinię prawną na temat tego, czy w przypadku energetyki jądrowej można dopuścić zagraniczne inwestycje, jeśli polityka FDI zostanie zmieniona.

“Departament (DAE) proponuje przedłożenie raportu do rozpatrzenia przez PMO po zasięgnięciu opinii Komisji Energii Atomowej (AEC) w sprawie zmiany polityki”, zawiera list Sekretarza DAE (Anushakti Bhawan) z 8 stycznia bieżącego roku. “Według stanowiska DAE ustawa dotycząca energii jądrowej Atomic Energy Act w żaden sposób nie zabrania udziału sektora prywatnego w projektach energetyki jądrowej”, dodaje autor listu.

Przedstawiciel DAE wyjaśnia stanowisko departamentu: “Ustawa zezwala na prywatne inwestycje. Jednak polityka rządu dotycząca bezpośrednich inwestycji zagranicznych nie zezwala na zagraniczne inwestycje w projekty jądrowe. Po zmianie polityki bezpośrednich inwestycji zagranicznych otworzy to drzwi dla inwestowania dalszych funduszy w sektor energetyki jądrowej”. Źródła podały, że kilka zagranicznych firm, w tym Westinghouse Electric Company (WEC) i GE-Hitachi z USA, Electricite de France (EDF) z Francji i Rosatom z Rosji, wyraziły żywe zainteresowanie uczestnictwem w indyjskich projektach energetyki jądrowej.

Według źródeł rządowych wielonarodowe korporacje jądrowe są zainteresowane inwestowaniem w różnych obszarach, takich jak technologia, dostawy lub budowa obiektów i usługi serwisowe. Te zagraniczne firmy nie mogą jednak jeszcze inwestować w rosnącą liczbę projektów energetyki jądrowej w tym kraju, ponieważ nie pozwala im na to obecna polityka FDI. Przemysł ciężki w Indiach uzna pozytywną decyzję rządu o otwarciu drzwi do bezpośrednich inwestycji zagranicznych za zaproszenie do pozyskania kapitału na rozbudowę swoich obiektów.

Indie omówiły dotychczas plany z francuskim EDF na budowę sześciu reaktorów EPR i z USA na budowę sześciu AP1000. Projekty te utknęły w martwym punkcie przez ponad dekadę ze względu na indyjskie prawo dotyczące odpowiedzialności dostawców za ewentualne szkody jądrowe. Decyzja o otwarciu krajowego sektora jądrowego na bezpośrednie inwestycje zagraniczne nie zmieni tej sytuacji, ale mogłaby przyciągnąć bardzo potrzebne finansowanie ogromnego wysiłku zbudowania 10 bloków PHWR.

Zakładając, że elektrownie będą kosztować średnio 3000 USD/KW, to jednostka o mocy 700 MWe będzie kosztować 2,1 miliarda USD. Jest to nadal o wiele mniej niż koszt EPR, pomimo niskich kosztów pracy w Indiach, ze względu na konieczność importu zbiornika ciśnieniowego reaktora i innych jego głównych komponentów o długim czasie realizacji.

Wynika z tego, że pierwsze dziesięć bloków PHWR kosztowałoby około 21 miliardów USD, chociaż z czasem można by osiągnąć oszczędności kosztów, gdy ustabilizuje się łańcuch dostaw dla głównych komponentów. Należy pamiętać, że Indie mogą wytwarzać wszystkie elementy niezbędne do budowy elektrowni, ponieważ reaktory PHWR nie wymagają dużych komponenetów i odkuwek stosowanych przy budowie francuskich i amerykańskich reaktorów PWR.

Głównym wyzwaniem dla Indii będzie pozyskanie wystarczającej ilości uranu, jako paliwa dla elektrowni. Nie są one członkiem Grupy Dostawców Jądrowych, bowiem opierają się podpisaniu Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), częściowo z powodu trwającego od dziesięcioleci odstraszania Pakistanu za pomocą posiadanej broni jądrowej.

W Indiach energia jądrowa jest piątym, co do wielkości źródłem energii elektrycznej po węglu, gazie, hydroenergetyce i energii wiatrowej. Obecnie czynne są 22 reaktory jądrowe o sumarycznej mocy 6255 MWe zainstalowane w siedmiu elektrowniach jądrowych, które w roku 2018 wyprodukowały 35,4 TWh, co stanowi 3,1% krajowej produkcji energii elektrycznej. W budowie znajduje się 7 reaktorów o całkowitej projektowanej mocy 4824 MWe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDuży pożar hali przemysłowej w Lublinie. Na miejscu pracowało około 40 strażaków [zdjęcia]
Następny artykułZaatakowali w ich święto. Jest pierwsza ofiara