Lekarze wycięli niepokojącą narośl z mózgu 14-latka. Chłopiec wcześniej przez miesiąc skarżył się na ból głowy i wymioty. U nastolatka zdiagnozowano bąblowicę – groźną chorobę zakaźną wywoływaną przez tasiemce. By wyciąć torbiel, chirurdzy musieli usunąć fragment kości czaszki.
14-latek z Indii zakaził się tasiemcem bąblowcowym, na skutek czego w jego mózgu utworzyła się groźna torbiel. Przypadek chłopca opisano w periodyku naukowym “The New England Journal of Medicine”.
– Po spożyciu larw tasiemca, trafiają one zazwyczaj do wątroby lub płuc. Bardzo rzadko przedostają się do krwioobiegu. Torbiel tworzy się w mózgu pacjenta zaledwie w ok. 2 proc. przypadków – opisał w rozmowie z amerykańskim “Newsweekiem” dr Sumit Thakar z Oddziału Neurochirurgii w Instytucie Wyższych Nauk Medycznych Sathya Sai w Bangalore.
14-latek skarżył się na ból głowy. W jego mózgu wykryto torbiel
Nastolatek zaraził się tasiemcem najprawdopodobniej poprzez kontakt z zakażonym bydłem lub odchodami. Infekcja doprowadziła do powstania u niego dużej torbieli w mózgu. – Takie cysty mają cienką ścianę i zawierają mleczny płyn o wysokiej zawartości białka i lipidów – wyjaśniał lekarz.
ZOBACZ: Łódź. 10-latek trafił na OIOM po grypopodobnej chorobie. Lekarzom nie udało się go uratować
Aby wyciąć torbiel, chirurdzy musieli wykonać zabieg kraniotomii, czyli usunięcia fragmentu kości czaszki. Lekarzom udało się usunąć cystę w całości. – W takim przypadku ważne jest, aby ostrożnie oderwać torbiel od tkanki mózgowej, nie rozrywając jej – podkreślił dr Sumit Thakar. – Wyciek płynu z torbieli może spowodować rozprzestrzenianie się lub nawrót choroby, a czasem reakcję alergiczną zagrażającą życiu.
Lekarze przekazali, że choroba nie spowodowała trwałych uszkodzeń w mózgu chłopca. Po dwóch tygodniach od wypisania ze szpitala 14-latek wrócił do szkoły.
Bąblowica. Choroba rozwija się na skutek zakażenia larwami tasiemca
Torbiel w mózgu może powodować drgawki, ból głowy, wymioty i osłabienie. Objawy choroby nasilają się, gdy patologiczna narośl powiększa się i uciska na mózg. – Jeśli infekcja nie jest leczona, mogą wystąpić komplikacje z powodu podwyższonego ciśnienia w mózgu spowodowanego powiększającą się torbielą – opisał dr Thakar.
ZOBACZ: Wracają dawne choroby. Coraz więcej zakażeń odrą
Tasiemce bąblowcowe występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Do zakażeń dochodzi najczęściej na terenach wiejskich, gdzie dokonuje się uboju zwierząt poza kontrolą weterynaryjną.
– Zwierzęta gospodarskie padają często ofiarami pasożytów. Ludzie zarażają się poprzez połknięcie jaj tasiemca, bliski kontakt z żywym inwentarzem lub poprzez spożycie wody zanieczyszczonej odchodami zwierząt – wyjaśnił lekarz.
jkm/grz/polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS