W chwilach wątpliwości co do swojego powołania i drogi życia, najważniejszą instancją, wobec której powinni podejmować swoje ostateczne decyzje, nie powinny być często ulotne emocje czy fascynacje, ale Ten, który jest autorem ich powołania i zapewnia ich o swojej skutecznej pomocy – Jezus, który przyszedł, aby służyć, towarzyszyć i wspierać – powiedział we wtorek bp Ireneusz Pękalski. Mszą św. celebrowaną w seminaryjnej kaplicy Dobrego Pasterza zainaugurowano nowy rok akademicki 2023/2024 w łódzkich uczelniach teologicznych.
W liturgii uczestniczyli rektorzy wyższych uczelni teologicznych oraz studenci rozpoczynający w tym roku swoją przygodę z teologią.
W homilii bp Pękalski odwołał się do liturgii Słowa. Zwracając się do tych, którzy są odpowiedzialni za formację intelektualną, duszpasterską, duchową, mówił, że powinni oni pamiętać, iż mają cierpliwie towarzyszyć swoim wychowankom w ich wzrastaniu w wierze i w mądrości.
Kierując swoje słowo do studentów, powiedział: „Ci, którzy rozpoczynają lub kontynuują studia filozoficzno-teologiczne, niech z dzisiejszej Ewangelii zapamiętają przesłanie, że nie wolno działać pochopnie. W chwilach wątpliwości co do swojego powołania, drogi życia, najważniejszą instancją, wobec której powinni podejmować swoje ostateczne decyzje, nie powinny być często ulotne emocje, fascynacje, niepowodzenia, kierowanie się subiektywnymi ocenami, ludzkimi względami, ale Ten, który jest autorem ich powołania i zapewnia ich o swojej skutecznej pomocy w jego realizacji, to znaczy Jezus, który przyszedł, aby służyć, towarzyszyć i wspierać – zaznaczył duchowny.
Po liturgii w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się dalsza części uroczystości, którą rozpoczął śpiew „Gaude Mater Polonia”. Następnie głos zabrał ks. dr Sławomir Sosnowski. – Dzisiejsza uroczystość – zauważył rektor WSD – była nieco skromniejsza niż zwykle, gdyż w dniu wczorajszym odbyła się jedna wspólna inauguracja roku akademickiego dla wszystkich łódzkich uczelni. Natomiast łódzkie uczelnie teologiczne, w tym łódzkie WSD, zorganizowały własną inaugurację w gmachu seminarium duchownego.
Zaprezentowano też sprawozdania z funkcjonowania łódzkich uczelni teologicznych w roku akademickim 2022/2023, a następnie najmłodsi studenci złożyli ślubowanie i odebrali indeksy.
Tegoroczny wykład inauguracyjny zatytułowany: w stronę parafii siostrzano-braterskiej. Refleksja na kanwie doświadczeń Wspólnoty Chemin Neuf zaprezentował wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi – dr hab. Marek Kita.
W łódzkiej inauguracji roku akademickiego łódzkich uczelniach teologicznych wzięli udział alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi (7 alumnów roku propedeutycznego), Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń (5 nowych alumnów) oraz Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater (3 alumnów).
W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi w roku akademickim 2023/2024 swoją formację rozpocznie 38 alumnów.
W Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym Redemptoris Mater studia podejmie 9 alumnów – 5 Polaków, 2 Włochów, Amerykanin i Kazach.
Ogólnopolskie Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń obecnie przygotowuje do kapłaństwa 20 alumnów z całej Polski oraz z Białorusi i Litwy. Wśród alumnów jest również dwu diakonów stałych, którzy po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej podjęli formację przygotowującą ich do przyjęcia Święceń Kapłańskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS