W poniedziałek do godziny 17.00 przed biurem poselskim Jarosława Urbaniaka oraz w każdy inny dzień od 8.00 do 14.00 wewnątrz budynku zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Jego założeniem jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym także finansowanie procedury in vitro.
21 listopada w Ostrowie Wielkopolskim gościła Izabela Leszczyna, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, która poinformowała, że rusza zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącej finansowania in vitro. – To był program, który prowadziła premier Ewa Kopacz i dzięki niemu urodziło się 22 tysiące młodych Polek i Polaków. Dzięki procedurze in vitro w Polsce urodziło się 100 tysięcy dzieci. Chcemy, by ten program był kierowany tak, jak wcześniej. Chcemy przeznaczyć na niego 500 milionów złotych rocznie – mówiła Izabela Leszczyna.
CZYTAJ: „Tak” dla in vitro. Rusza zbieranie podpisów
12 grudnia (poniedziałek) od godziny 8.00 do 17.00 można podpisać projekt ustawy w specjalnym punkcie, który mieści się przy biurze poselskim Jarosława Urbaniaka przy ulicy Sienkiewicza. W każdy inny dzień można złożyć podpis już wewnątrz biura w godzinach od 8.00 do 14.00. Podpis można złożyć także drogą internetową na stronie takdlainvitro.pl. „Ustawa zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji. Systemowy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu, bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny – zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć na własną rękę” – czytamy na stronie zbiórki takdlainvitro.pl.
Czas na zebranie 100 tysięcy podpisów mija z końcem stycznia 2023 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS