Muzeum Górnośląskie zaprasza na imprezkę dla dzieci i nie tylko.
Prześcieradło rozwieszone na ścianie i rzutnik ustawiony na stoliku, a na nim stos zbudowany z piętrzących się książek, do tego zdjęcia z wakacji, rodzinnych uroczystości lub oglądane z wypiekami na twarzy proste bajeczki dla dzieci i filmy przyrodnicze. Kto pamięta kino domowe rodem z PRL-u?
Diaskop
Rzutnik przezroczy czyli diaskop zostanie uruchomimy w najbliższą niedzielę 13 lutego w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Sentymentalna podróż do krainy dzieciństwa dzisiejszych 50 i 40 latków ma swój powód. To wydarzenie, organizowane w ramach Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, w tym roku pod hasłem „Wielka mi rzecz!”.
Podczas kilkugodzinnego bloku organizowanego na wystawie etnograficznej „Z życia ludu śląskiego XIX i XX wieku” odbędzie się pokaz bajki dla dzieci oraz prelekcje o najmniejszym i największym eksponacie z wystawy. Rzutnik do wyświetlania bajek na kliszy z rolek, które stanowią dziś cenne muzealia zostanie uruchomiony w niedzielę o 12.30 i 14.00.
Podczas niedzielnego wydarzenia adresowanego zarówno do dorosłych i dzieci, zostanie zaprezentowana wielka nie gabarytowo, ale wielka emocjonalnie rzecz. Pokaz zapewne sprawi przyjemność tym osobom, które latach 70. i 80. XX wieku były dziećmi. Uruchomiony diaskop zaskoczy najmłodszych bajeczką, którą oglądali rodzice czy dziadkowie. Będzie to bajka bez głosu, z obrazkami i krótkim tekstem napisanym na dole strony, wyświetlana z urządzenia o wdzięcznej nazwie „Ania”.
Pokazowi bajek będzie towarzyszyła niewielka kolekcja rzutników, które najczęściej służyły do oglądania zdjęć z wakacji. Wywoływanie fotografii było dość kosztowne, więc zdjęcia wkładano w ramki, które następnie za pomocą urządzenia wyświetlano na domowym ekranie wykonanym z prześcieradła.
W niedzielne popołudnie zostaną zaprezentowane także dwa eksponaty znajdujące się na wystawie etnograficznej- czyli najmniejsza i największa rzecz z ekspozycji. Co to takiego? Przekonacie się przychodząc do Muzeum!
- godz. 12.30 i 14.00- Pokaz eksponatu
- godz. 13.00 i 14.30- Opowieść o najmniejszej rzeczy z wystawy etnograficznej
- godz. 13.30 i 15.00- Opowieść o największej rzeczy z wystawy etnograficznej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS