Przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (spoza terytorium Unii Europejskiej) na terytorium danego państwa (należącego do Unii Europejskiej). Przywóz towarów z Unii Europejskiej do kraju członkowskiego klasyfikowany jest jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru lub jako nabycie towaru na zasadach krajowych. Jak wykazać import towarów w nowej strukturze JPK_VAT, która zacznie obowiązywać od 1 października 2020 r.?
Transakcje zagraniczne w deklaracjach podatkowych VAT
Obowiązek podatkowy związany z importem towarów nałożony jest poprzez ustawę o VAT na osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które:
- objęte są obowiązkiem uiszczenia cła- również, gdy importowany towar jest:
- zwolniony od cła,
- cło zostało zawieszone w części lub całości,
- lub zastosowana została zerowa, obniżona lub preferencyjna stawka celna;
- są uprawnione do korzystania z procedury uszlachetnienia czynnego lub procedury odprawy czasowej (również, jeżeli takie uprawnienia zostały na nią przeniesione).
Możliwość rozliczenia VAT (do 25. dnia następnego miesiąca) od importu towarów w deklaracji podatkowej została wprowadzona ustawą z dnia 31 lipca 2019 roku (Dz. U. poz. 1495) – nowe zasady od 1 lipca 2020 roku.
Prawo do rozliczenia podatku przysługuje czynnemu podatnikowi pod warunkiem:
- dokonywania zgłoszeń celnych przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego, lub posiadającego status podmiotu upoważnionego przedsiębiorcy,
- przedstawienia urzędowi skarbowemu wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:
- zaświadczenie o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz braku zaległości poszczególnych podatków (przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku 3% należnych składek/zobowiązań),
- potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako czynnego podatnika VAT.
Zobacz również:
Nowa struktura JPK_VAT
Od 1 października 2020 roku obowiązują nowe przepisy rozliczania podatku VAT, które nakładają obowiązek na czynnych podatników VAT do składania nowej wersji deklaracji JPK_VAT w formie elektronicznej, zawierającej część deklaracyjną oraz ewidencyjną. Nowy plik JPK_V7M/JPK_VAT7K będzie niejako połączeniem dotychczasowych deklaracji JPK_VAT oraz VAT-7/VAT-7K.
Struktura pozycji szczegółowych (elementy określone w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracji podatkowej i ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 1988 ze zm.)) zawierać będzie dane:
- niezbędne do obliczenia wysokości podatku należnego,
- wysokość podatku naliczonego,
- wysokość podatku podlegającego wpłacie do US,
- nadwyżka podatku naliczonego nad należnym (do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy/zwrot podatku z oznaczeniem sposobu dokonania zwrotu).
Struktura ewidencji sprzedaży zawierać będzie oznaczenia identyfikujące dostawy niektórych towarów i usług za pomocą symboli od GTU_01 do GTU_13. Wszystkie oznaczenia wymienione są w § 10 ust. 3 pkt 1 i 2 ww. rozporządzenia. Ewidencja w zakresie podatku należnego zawierać będzie oznaczenia dotyczące wystąpienia specjalnych danych procedur (w § 10 ust. 4 pkt 1-13 ww. rozporządzenia) m.in.:
- SW – dostawa w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju,
- TT_WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów dokonane przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej,
- TT_D – dostawa towarów poza terytorium kraju dokonana przez drugiego w kolejności podatnika VAT w ramach transakcji trójstronnej w procedurze uproszczonej,
- I_42 – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 42 (import),
- I_63 – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów następująca po imporcie tych towarów w ramach procedury celnej 63 (import).
Struktura ewidencji zakupu zawierać będzie pole KodKrajuNadaniaTIN, gdzie należy wpisać literowy kod kraju, w którym kontrahent/dostawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (w przypadku braku numeru TIN – pole pozostaje puste). Pole NrDostawcy należy natomiast uzupełnić numerem (bez literowego kodu kraju), za pomocą którego kontrahent/dostawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (w przypadku braku numeru – należy wpisać BRAK). Ewidencja podatku naliczonego zawierać będzie również m.in. oznaczenie IMP, dotyczące podatku naliczonego z tytułu importu towarów.
Szymon Kwasigroch
Systim.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS