Mija rok odkąd Wodzisław odzyskał prawa miejskie. Dawniej był znaczącym miasteczkiem na mapie Polski. Ukazem carskim, utracił status miasta w 1869 roku. To negatywnie wpłynęło na jego dalszy rozwój podkreśla burmistrz Dominik Łukasik.
– Umniejszyło to rangę, zmniejszyło możliwości rozwojowe, a co więcej, negatywnie odbiło się na życiu mieszkańców i funkcjonowaniu samej miejscowości.
Przywrócenie praw miejskich było impulsem do odbudowania dawnej pozycji i znaczenia
– Realizujemy inwestycje, niedługo zobaczymy końcowy efekt tych prac. Chodzi m.in. o modernizację OSP łącznie z montażem paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła. Samorząd podpisał już umowę z wykonawcą. Za kilka tygodni zostanie rozpisany przetarg na budowę Miejsko-Gminnego Centrum Kultury z salą kinową, konferencyjną, biblioteką i z bawialnią dla dzieci. Modernizujemy oświetlenie uliczne w całej gminie. W Wodzisławiu, oświetlenie zostało już wymienione – mówi.
Burmistrz dodaje, że zauważalne zaczyna być także zainteresowanie inwestorów. Wodzisław znajduje się na szlaku komunikacyjnym blisko drogi S-7, która łączy dwa miasta wojewódzkie: Kielce i Kraków.
Ogromnym wyzwaniem będzie zagospodarowanie 13 hektarowego terenu wokół zbiornika wodnego w Brzeziu nieopodal Wodzisławia. Władze miasta liczą, że po rewitalizacji, a więc odmuleniu i umocnieniu wałów, miejsce to stanie się atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców gminy ale i potencjalnych przedsiębiorców.
Burmistrz podtrzymuje zdanie, że bycie miastem z pewnością ułatwi pozyskanie pieniędzy na rozwój małomiasteczkowy. Unijne programy pomocowe, pozwolą sięgnąć po dodatkowe fundusze.
– Jako miasto możemy liczyć na lepsze możliwości finansowe dotyczące pozyskiwania pieniędzy zarówno na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, jak i z programów dedykowanych małym miasteczkom m.in. na infrastrukturę drogową, budynki użyteczności publicznej, na termomodernizację, oświetlenie, na rewitalizację czy zbiorniki wodne.
Samorząd jest też na etapie opracowania dokumentacji przetargowych na budowę wielofunkcyjnych boisk przy szkołach: w Niegosławicach, Lubczy. Radni przyjęli także uchwałę, która pozwala burmistrzowi podpisać porozumienie z Lotosem na dofinansowanie w 20 proc. budowy Miejsca Obsługi Podróżnych w Klemencicach, poprzez zaopatrzenie budynku w wodę.
Ogromnym wyzwaniem jest także modernizacja dróg gminnych i powiatowych na terenie gminy. Na rozbudowę sieci wodociągowej gmina już pozyskała pieniądze.
Ważną inwestycją do której władze Wodzisławia próbują przekonać zarząd województwa świętokrzyskiego jest również modernizacja drogi wojewódzkiej nr 768 z Jędrzejowa do Kazimierzy Wielkiej. Są też plany, aby zabezpieczyć ruiny synagogi.
Zmieniło się postrzeganie Wodzisławia przez mieszkańców.
Są dumni, dowartościowani i zadowoleni. Ci, z którymi rozmawiała reporterka Radia Kielce podkreślają, że odzyskanie praw miejskich to nie tylko kwestią prestiżu i uszanowania historii. Widać zmiany m.in. nowe drogi. Budowana jest także sieć kanalizacji co wpływa na jakość życia.
– Kwestia odzyskania praw miejskich nie wpłynęła na wzrost podatków i innych lokalnych opłat. Myślę, że to wszystko będzie zmierzało ku lepszemu.
Wodzisław został miastem 1 stycznia 2021 roku. Miejscowość czekała na ten historyczny moment ponad 150 lat.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS