A A+ A++

Pandemia pokazała to, że można przyspieszyć pewne procedury, które do tej pory sztucznie opóźniały rozwój badań klinicznych. Pokazała też, że różne ośrodki z całego świata mogą się porozumieć, mogą się bardzo szybko wymieniać informacjami, a te informacje mogą przekładać się na wdrażanie potencjalnych terapii – podkreślał Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas jednego z paneli Impact,21. Redakcja Polityki Zdrowotnej ma patronat nad ścieżką Health tego wydarzenia.

Z kolei Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabion, wskazywał, że od strony biznesu pandemia przedstawiła nam branżę biotechnologiczną jako główny focus.

– To branża, która ma ogromy potencjał, jeżeli chodzi o zarobki, ale to też branża z wysokim poziomem ryzyka. Branża biotechnologiczna ma w sobie wszyte ryzyka jak czas i kapitał, które są niezbędne by osiągnąć sukces – ocenił A. Pietruszewicz. Według niego, bardzo możliwe, że w Polsce naturalnie zaczną pączkować tego typu biznesy.

Finansowanie barierą rozwoju

Według T.Dzieciątkowskiego główną barierą są finanse, bo naukowcy są i pomysły mamy również bardzo dobre. – Nakłady na polską naukę są tak żenujące, że trudno wymagać od nas masywnych odkryć zwłaszcza w zakresie biotechnologii, która wymaga gigantycznych źródeł finansowania – podkreślał.

Jak mówił, bardzo często dobry pomysł, który jest na etapie badań przedklinicznych, nie jest rozwijany później w Polsce ze względu właśnie na brak środków finansowych i w efekcie sprzedawany jest na tym etapie do innych krajów.

Także w ocenie A. Pietruszewicza finansowanie to wciąż bariera w rozwoju biotechnologii. Według niego, 2 mld zł przewidziane przez państwo na rozwój biotechnologii to dobry start, ale koszty rozwoju start-upów to setki milionów euro, więc te pierwsze 2 mld zł zostaną szybko wyczerpane.

Jak przekonywał, Polsce potrzebny jest pierwszy duży sukces, aby ściągnąć firmy zagraniczne do inwestowania w Polsce.

Nieuchronny rozwój

Według T. Dzieciątkowskiego, biotechnologia będzie się rozwijać, bo chodzi o projektowanie i optymalizację leków. Z kolei według A. Pietruszewicza na pewno w Polsce nie brakuje pomysłów, aby ten sektor się rozwijał.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułImprezy masowe w powiecie odwołane
Następny artykułSygnał końca korekty