A A+ A++
fot. IMGW-PiB / zdjęcie ilustracyjne

Wszystko wskazuje na to, że zima zostanie z nami na dłużej. Najbliższe dni nie przyniosą większych zmian, a synoptycy spodziewają się słabych i umiarkowanych opadów śniegu z zachowaniem ujemnych temperatur, zarówno w dzień jak i w nocy.


W wielu miejscach Polski pokrywa śnieżna stale rośnie. Dzisiaj (9.02) nad ranem na północy kraju zaobserwowano zamiecie i zawieje śnieżne. Dla Opolszczyzny i Dolnego Śląska wydano ostrzeżenie 1 stopnia dotyczące silnego mrozu. Temperatura w nocy miejscami może spaść od -16°C do -14°C.

W powiecie brzeskim zachmurzenie będzie duże, a lekkie i przelotne opady śniegu mogą występować do wieczora. W dzień temperatura wyniesie od -9°C do -6°C. Popołudniu nieco wzrośnie prędkość wiatru z prognozowanego 3,2 km/h do 11,5 km/h.

Synoptycy IMGW apelują o zachowanie rozwagi na drogach oraz dostosowanie prędkości do panujących warunków pogodowych.

– „Mamy jedno życie, jedno zdrowie i szanujmy je, tak jak i zdrowie innych. Kiedy już kierowca przyzwyczai się do jazdy w zimowych warunkach, może odnieść wrażenie, że podróżowanie samochodem przebiega tak samo jak przy dobrej pogodzie. W rzeczywistości jednak nadal trzeba zachować wzmożoną ostrożność. Dlaczego? Przy prędkości 80 km/h droga hamowania na suchym asfalcie wynosi 60 metrów, ale na lodzie może się ona wydłużyć aż do 270 metrów. Tymczasem, jeśli jezdnia pokryta jest cienką warstwą lodu (tzw. czarny lód), może on być niewidoczny dla kierowcy. To oznacza, że w sytuacji nagłego pojawienia się pieszego czy przeszkody kierowca często nie ma szans wystarczająco szybko zatrzymać auta, jeśli porusza się z nieodpowiednią prędkością” – przypominają meteorolodzy IMGW.

źródło: IMGW-PiB

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMniej drzew na Meranie
Następny artykułTelewizja na smartfonie – jak oglądać ulubione kanały na telefonie?