A A+ A++

fot. archiwum / zdjęcie poglądowe

Po ciepłym i wilgotnym początku bieżącego roku, wiosna jest wyjątkowo sucha. W marcu i kwietniu zagrożenie związane z suszą wzrosło na skutek braku opadów i wysokiego usłonecznienia, a pogoda w maju tylko utwierdza negatywne efekty. W lasach obowiązuje zagrożenie pożarowe, a w rzekach obserwuje się poziom wód z tendencją spadkową do strefy wód niskich.


  • W lasach Nadleśnictwa Brzeg odnotowano zjawisko suszy. Brak wody, czy też odpowiedniej wilgotności przyczynia się do powstawania pożarów. Od kilku tygodni praktycznie nie notujemy znacznych opadów deszczu i dlatego wilgotność ściółki leśnej wynosi zaledwie 12 %.  Mamy II stopień zagrożenia pożarowego lasu, czyli prawie najwyższy, co oznacza, że leśniczowie i podleśniczowie pełnią codziennie dyżury przeciwpożarowe, tak aby w razie alarmu być w gotowości i doprowadzić strażaków do ognia. Na szczęście w tym roku odnotowaliśmy tylko jeden pożar, którego obszar nie przekroczył 20 arów” – mówi Bartłomiej Kastelik, nadleśniczy Nadleśnictwa Brzeg.

Znacznie bardziej niepokojąco wyglądają statystyki pożarowe w całym kraju. Od początku roku strażacy gasili ponad 2800 pożarów w polskich lasach. Jeśli w najbliższym czasie nie wystąpią obfite deszcze, to zagrożenie będzie się powiększać.

  • „Niedobór opadów i wysokie wartości temperatury powietrza oraz zmniejszające się rezerwy zasobów wodnych powodują wzrost zagrożenia pożarowego, szczególnie w lasach, gdzie w ostatnim czasie Straż Pożarna notuje od 50 do 70 pożarów dziennie. W sumie od 1 do 10 maja wybuchło już 547 pożarów lasów. W tym roku szczególnie dużo interwencji miało miejsce w marcu – 10 razy więcej niż w ubiegłym roku w tym samym okresie. Modele meteorologiczne IMGW-PIB wskazują na rosnące zagrożenie pożarowe lasów, w szczególności w centralnej części kraju” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Należy pamiętać, że okres maj-wrzesień to czas najsilniejszych zjawisk burzowych, którym często towarzyszą intensywne opady deszczu, jednak prognozy długoterminowe nie należą do optymistycznych.

  • Biorąc pod uwagę aktualną sytuację i prognozy długoterminowe na okres maj-wrzesień, zagrożenie suszą pozostaje na zwiększonym poziomie. Szczególnie niekorzystne warunki mogą występować w lipcu i we wrześniu, z uwagi na prognozowane wysokie temperatury powietrza. Lato to także okres burz i intensywnych opadów deszczu. Będą one miały głównie charakter lokalny, choć sumy opadów mogą być wysokie i powodować nawet miejscowe podtopienia. Podsumowując, spodziewane suche i ciepłe lato 2022 będzie sprzyjać rozwojowi niżówki hydrologicznej, zwłaszcza na zachodzie kraju, a opady burzowe nie pozwolą na odbudowę zasobów wodnych” – ostrzegają synoptycy IMGW.

Aktualna mapę zagrożenia pożarowego lasów można śledzić na stronie http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Poprzedni artykułWielkimi krokami zbliża się IX Bieg Nyski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPustostany zmienią się w mieszkania? Rząd chce zmian w prawie budowlanym
Następny artykułBoeing rozbił się z winy pilota? Niepokojące doniesienia Amerykanów