A A+ A++

W Polsce wciąż brakuje aż 23,90% psychologów i psycholożek szkolnych na nadchodzący rok szkolny. Aż 308 gmin w kraju deklaruje, że na ten moment nie mają ani jednego obsadzonego etatu. Jednak warto zaznaczyć, że po raz pierwszy dane wskazują poprawę – informuje Fundacja GrowSPACE.

Fundacja GrowSPACE skierowała zapytanie do wszystkich gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatów w Polsce, dotyczące planowanych, obsadzonych oraz wolnych etatów dla szkolnych psychologów. Odpowiedzi udzieliło 89% samorządów, a zebrane informacje pochodzą z zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych szkół publicznych przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Zgromadzone dane pokazują istotną zmianę w polskich szkołach na przestrzeni roku. Przypomnijmy, że lipcu zeszłego roku Fundacja GrowSPACE alarmowała, że aż w 450 gminach w Polsce młodzi ludzie pozostawieni są sami sobie. 

W 450 gminach w Polsce nie ma żadnego psychologa szkolnego

Według najnowszych danych w całym kraju odnotowano 2306,31 wakatów dla psychologów, podczas gdy obsadzonych jest 7344,25 etatów, co oznacza niedobór na poziomie 23,90%. Dane mogą się jeszcze zmienić po zatrudnieniu specjalistów po 1 września. Jak dotąd jest to spadek o 3 punkty procentowe, a w 13 województwach odnotowano wzrost liczby specjalistów.

Wizyta u psychologa szkolnego za karę? System do poprawki!
Wizyta u psychologa szkolnego za karę? System do poprawki!

Mapa krytycznych punktów w Polsce

Zgodnie z odpowiedziami samorządów, Fundacja GrowSPACE przedstawiła mapę punktów krytycznych – gmin bez ani jednego psychologa szkolnego przed 1 września. Ta liczba na rok szkolny 2024/25 wynosi na ten moment 308 gmin. Najwięcej punktów krytycznych znajduje się w województwie podkarpackim, łódzkim oraz zachodniopomorskim. Jest to rekordowy spadek o 1/3 w stosunku do zeszłego roku. 

– Cieszymy się, że dane pokazują spadek, ponieważ daje to nadzieję na długoterminową poprawę. – Mówi Dominik Kuc, Członek Zarządu Fundacji GrowSPACE. – W mniejszych miastach i miejscowościach dużą rolę mogły odegrać podwyżki, które objęły nauczycieli i nauczycielki specjalistów i specjalistki. To mogło częściowo zahamować odpływ psychologów i psycholożek do rynku prywatnego oraz do większych miast. Jest to zmiana pozytywna, ponieważ docelowo ma doprowadzić do sytuacji, gdzie pomoc będzie dostępna w każdej szkole. Tylko kompleksowe rozwiązania takie jak psychoedukacja czy godne zatrudnienie sprawią, że będziemy walczyć z punktami krytycznymi na mapie Polski.

Dane dają nadzieję na poprawę systemu wsparcia psychicznego, ale nie można zapominać o ważnych kwestiach, takich jak godne warunki zatrudnienia psychologów, wprowadzenie ustawy o zawodzie psychologa, psychoedukacja oraz ustalenie standardów zatrudnienia w szkołach. Aleksandra Stube, psycholożka i liderka zespołu ds. wsparcia psychicznego w Fundacji GrowSPACE, podkreśla, że kluczem do rozwiązania problemów jest stworzenie spójnego systemu:

– Wsparcie psychologa szkolnego jest kluczowym elementem ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Każde dziecko zasługuje na wsparcie i pomoc i żadne z nich nie może być krzywdzone przez wieloletnie zaniedbania systemowe.

Dominik Kuc: zdrowie psychiczne musi być równorzędne w stosunku do naszego zdrowia fizycznego
Dominik Kuc: zdrowie psychiczne musi być równorzędne w stosunku do naszego zdrowia fizycznego

 

Psycholog szkolny to zasób szczególnie ważny dla dzieci i młodzieży, których rodzice nie wyrażają zgody na wizytę u psychologa poza szkołą. Dla tych młodych ludzi często jest to jedyna możliwość kontaktu ze specjalistą. Uregulowanie zawodu psychologa może być pierwszym krokiem, który poprawi sytuację psychologów, bo trudno jest nam dzisiaj mówić o nowych rozwiązaniach, kiedy nie mamy podstaw, na których możemy bazować. Jest to kluczowe do tego, aby dalej walczyć z punktami krytycznymi i nieść adekwatną pomoc. – Mówi ekspertka. 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułImieniny Ulicy Najświętszej Marii Panny w Legnicy już 7-8 września
Następny artykułA gdyby tak opodatkować najbogatszych miliarderów świata?