Główny Urząd Statystyczny opublikował ciekawe zestawienie wynagrodzeń w Polskich miastach. Mówi ono więcej niż typowa statystyka przedstawiająca przeciętne wynagrodzenie, która często nijak się ma do rzeczywistości. Wyliczenia podane poniżej przedstawiają medianę płac, czyli kwoty dzielące pracujących na dwie równe części – tych dostających mniej i więcej.
Co ważne, dane dotyczą 2018 roku, ale opublikowane zostały dopiero niedawno. To bowiem inne zestawienie niż te wskazujące przeciętne wynagrodzenia, które są dostępne częściej.
Dane dotyczące dochodów pracowników najemnych (tj. otrzymujących wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy) za 2018 rok pochodziły z formularzy PIT-11. Na podstawie tych danych wyznaczono medianę. Dochody (czyli przychód minus koszty uzyskania przychodu) powyżej tej liczby ma dokładnie połowa mieszkańców poszczególnych województw oraz miast. Dochody niższe również ma połowa mieszkańców danego terenu.
Pod pojęciem “mieszkańcy miast” należy rozumieć podatników, których adres zamieszkania znajdował się w mieście.
Mediana wyliczona przez GUS dla województwa opolskiego to 37 394 zł. To daje 3 116 zł miesięcznie.
Tylko w jednym mieście w naszym powiecie zarabia się więcej niż ogólnie w województwie – w Praszce mogą pochwalić się najwyższą medianą zarobków w powiecie wśród miast. Na ostatnim miejscu znajduje się Dobrodzień. Miasto stolarzy pod tym względem wypadło najgorzej w całym województwie!
Sprawdźmy więc, jak to wygląda w miastach powiatu oleskiego:
Mediana dochodów pracowników najemnych dla miast powiatu oleskiego w 2018 r.
- Praszka – Roczna mediana dochodów: 38 481 złotych. Miesięcznie: 3 207 złotych.
- Olesno – Roczna mediana dochodów: 32 007 złotych. Miesięcznie: 2 667 złotych.
- Gorzów Śląski – Roczna mediana dochodów: 29 833 złotych. Miesięcznie: 2 486 złotych.
- Dobrodzień: Roczna mediana dochodów: 28 868 złotych. Miesięcznie: 2 406 złotych.
*- Źródło danych: GUS.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS