A A+ A++

Każdego roku zwiększa się liczba osób doświadczających kryzysu psychicznego. Wzrasta również świadomość w kwestii możliwości korzystania z pomocy specjalisty w tym zakresie. Czynniki te przekładają się z kolei na zapotrzebowanie osób wykonujących zawód związany z zajmowaniem się psychiką ludzką. Jednym z nich jest psycholog.

Czym się zajmuje psycholog?

Osoba wykonująca zawód psychologa może:

  1. Diagnozować psychologicznie,
  2. Opiniować,
  3. Orzekać,
  4. Prowadzić terapię psychologiczną,
  5. Udzielać pomocy psychologicznej.

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – różnice

Psycholog to osoba z wykształceniem psychologicznym, posiadająca co najmniej tytuł magistra psychologii, wpisana na listę osób wykonujących ten zawód. Nie może zalecać lecenia farmakologicznego. Może natomiast wystawiać diagnozy, wydawać zaświadczenia i orzeczenia.

Psychoterapeuta to z kolei osoba, która jest zobligowana do ukończenia czteroletniej szkoły z obszaru wiedzy terapeutycznej. Aby być uprawnionym do prowadzenia psychoterapii musi także uzyskać certyfikat psychoterapeutyczny, bądź być w trakcie ubiegania się o niego. Nie ma natomiast wymogu, aby ukończyła magisterskie studia kierunkowe. Może posiadać tytuł choćby magistra socjologii, czy pedagogiki. Jednak musi ukończyć studia wyższe.

Warto pamiętać, że terapia psychologiczna i psychoterapia to nie to samo. Do prowadzenia tej drugiej należy posiadać dodatkowe wykształcenie w tym kierunku i certyfikat.

Natomiast psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył sześcioletnie studia medyczne, kolejno odbył roczny staż podyplomowy, a także pięcioletnią specjalizację w dziedzinie psychiatrii, zakończoną Państwowym Egzaminem Specjalistycznym. To on podejmuje decyzję jakiej interwencji wymaga dane zaburzenie w funkcjonowaniu psychiki człowieka. Także jako jedyny z powyższego grona może wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Kiedy zgłosić się do psychologa?

Psycholog to osoba, która dokonuje pogłębionej diagnostyki osobowości, ocenia procesy poznawcze, kompetencje intelektualne, czy diagnozuje predyspozycje psychiczne. Może również zaoferować pomoc i wsparcie psychiczne. Zatem pomoże ci zarówno w sytuacji, gdy potrzebujemy zaświadczenie, bądź orzeczenie psychologiczne, np. do wykonywania określonego zawodu, ale także w sytuacji kryzysu psychicznego. Możesz się do niego zgłosić z problemami utrudniającymi ci życie codziennie,  bądź np. mierzysz się ze stresem.

Ile zarabia psycholog w Polsce?

Wynagrodzenie psychologa uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim od jego dodatkowych kwalifikacji, a także od stażu pracy i doświadczenia,czy od miejsca pracy. Według danych portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków w tym zawodzie „na etacie” wynosi 4 170 zł brutto. Natomiast cena za wizytę u psychologa prowadzącego własną praktykę waha się przeciętnie od 100 do 200 zł.

Jak zostać psychologiem?

Prawo wykonywania zawodu psychologa powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów. Aby zostać na nią wpisanym należy spełnić łącznie następujące kryteria:

1) uzyskać w polskiej uczelni dyplom magistra psychologii lub uzyskać za granicą wykształcenie uznane za równorzędne w Rzeczypospolitej Polskiej,

2) posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,

3) władać językiem polskim w mowie i piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania zawodu psychologa,

4) odbyć podyplomowy staż zawodowy, pod merytorycznym nadzorem psychologa posiadającego prawo wykonywania zawodu, który ponosi odpowiedzialność za czynności zawodowe wykonywane przez psychologa-stażystę.

Psycholog może wykonywać prywatną praktykę psychologiczną, jeżeli posiada:

1) prawo wykonywania zawodu

oraz

2) wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz do rejestru prywatnych praktyk psychologicznych prowadzonego przez właściwą Radę Regionalnej Izby Psychologów.
 

Psychologia i co dalej?

Magister psychologii może uzyskać tytuł specjalisty w określonej dziedzinie psychologii po odbyciu szkolenia, z programem zależnym od jej rodzaju i po przejściu egzaminu państwowego.

Specjalizacje z zakresu psychologii:

  • psychologia kliniczna
  • psychologia sądowa
  • psychologia społeczna
  • psychologia biznesu
  • psychologia organizacji i pracy
  • psychologia dziecka i rodziny
  • psychoterapia
  • psychologia sportu
  • neuropsychologia
  • psychologia międzykulturowa
  • psychologia edukacyjna
  • seksuologia
  • psychotraumatologia
  • psychoonkologia

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz.U. z 2019 r. poz. 1026).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2022 r.

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNoc Bibliotek 2022 – escape room
Następny artykułWspółpracownik Putina grozi atakiem nuklearnym na Polskę. Wymienił cel