Mówi się, że praca drwala to zawód dla prawdziwych mężczyzn. Potwierdzają to statystyki, gdyż aż 97% reprezentantów tego fachu to panowie. Aby działać w branży drewna, trzeba spełniać konkretne wymagania fizyczne oraz dodatkowe predyspozycje, na przykład odporność na zmęczenie czy zmienne warunki pogodowe. Praca niewątpliwie jest wymagająca – a czy opłacalna? Ile zarabia drwal? Co należy do jego obowiązków? Jakie przygotowanie merytoryczne trzeba posiadać?
Gdzie i ile zarabia drwal?
Przede wszystkim, mówiąc o zarobkach, trzeba mieć świadomość, że zawód drwala jest bardzo wymagający. Trudne warunki pracy, związane między innymi z warunkami pogodowymi, ryzyko wypadków podczas pozyskiwania drewna i konieczność angażowania znacznej siły fizycznej – to najważniejsze czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę, planując tego typu poszukiwania na rynku pracy. W tym kontekście zarobki nie są imponujące.
Ile zarabia drwal? Statystyki wskazują, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi około 4000 złotych brutto. Z kolei mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 2810 zł brutto, zaś 25% najlepiej zarabiających przedstawicieli zawodu jest w stanie wypracować pensję powyżej 3350 zł.
Gdzie można znaleźć pracę dla drwala? Przede wszystkim największe perspektywy zatrudnienia znajdziemy na rynkach, gdzie drewno stanowi cenny surowiec krajowy i eksportowy. Mowa tu o Polsce, ale także Skandynawii, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie.
Jakie są najważniejsze obowiązki drwala?
Praca drwala skupia się na zadaniach realizowanych przy pozyskiwaniu drewna. Niezbędne jest zatem zaangażowanie w:
- wycinkę drzew,
- okrzesywanie drzew z gałęzi i usuwanie z nich kory,
- cięcie pni na mniejsze elementy,
- oznaczanie i pomiar drzew,
- układanie drzew,
- usuwanie wywrotów i złomów z dróg leśnych,
- zabiegi pielęgnacyjne w drzewostanie,
- przygotowywanie szlaków do zrywki,
- prace porządkowe na zrębie.
Drwal musi sprawnie posługiwać się piłą (mechaniczną oraz ręczną), siekierą, sekatorem, rębakiem i korowarką. Do jego obowiązków należy także dbanie o ten sprzęt.
Jak zostać drwalem?
W Polsce nadal brakuje drwali, dlatego niewątpliwie jest to zawód z potencjałem – należy pamiętać jednak, z jakimi wymaganiami wiąże się takie zajęcie. Aby zostać drwalem, nie trzeba kończyć żadnej konkretnej szkoły – niezbędne jest natomiast ukończenie specjalistycznego kursu pilarza. Często są one organizowane w formie prywatnych inicjatyw przez firmy, które później pomagają w znalezieniu zatrudnienia.
Ceny takich kursów są różne, natomiast zawsze kończą się one egzaminem i uzyskaniem certyfikatu.
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS