Wczoraj, 17 marca (18:04)
Polacy uprawnieni do emerytury rolniczej od marca bieżącego roku mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Ich świadczenie wzrośnie z uwagi na ostatnią nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jednak, jaką kwotę realnie mogą zyskać seniorzy? Sprawdzamy, ile wyniesie emerytura z KRUS w 2023 roku i kto ma do niej prawo.
- Od 1 marca 2023 roku w polskim prawie zaszły korzystne zmiany dla emerytów i rencistów KRUS. Na konto osób, które pobierają emeryturę lub rentę rolniczą, co miesiąc wpływać będzie odtąd wyższy przelew.
- Świadczenie wzrośnie z uwagi na podpisaną przez Prezydenta RP ustawę z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Okazuje się jednak, że nie każdy senior z własnym gospodarstwem może liczyć na przypływ dodatkowej gotówki
- Aby mogła zostać przyznana emerytura rolnicza, najpierw trzeba spełnić konkretne warunki. Przypominamy więc, ile trzeba mieć lat pracy w KRUS, żeby dostać emeryturę i opisujemy, jakie modyfikacje zaszły w przepisach
- Ile wyniesie emerytura z KRUS w 2023? Wiemy, jakich podwyżek powinni spodziewać się emerytowani rolnicy
Prawo do emerytury rolniczej przysługuje wyłącznie osobom, które osiągnęły wiek emerytalny uprawniający do wypłaty świadczenia. W Polsce wynosi on:
- 60 lat w przypadku kobiet
- 65 lat w przypadku mężczyzn
Co więcej, aby mogła przysługiwać emerytura z KRUS, trzeba podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Niniejsze świadczenie składa się z części składkowej i części uzupełniającej, które stanowią pełną wysokość emerytury.
Zmiany od 1 marca 2023 polscy emeryci z pewnością odczują w swoich portfelach. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów, emerytury i renty rolnicze wypłacane przez KRUS wzrosły o kilkaset złotych z uwagi na fakt, iż wysokość świadczenia podstawowego podwyższona została do 90 procent najniższej emerytury określonej w powszechnym systemie emerytalnym.
Kwotę wypłacaną w ramach świadczeń emerytalno-rentowych przyznaje się w kwocie równej iloczynowi aktualnej emerytury podstawowej i wskaźnika wymiaru obliczanego indywidualnie dla każdego świadczeniobiorcy w oparciu:
- długość ich okresu pracy,
- składki opłacane na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
To zaś oznacza, że im wyższa jest kwota emerytury podstawowej i im dłużej opłacane są składki na ubezpieczenie społeczne, tym większa jest kwota comiesięcznego rolniczego świadczenia … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS