A A+ A++

Pies swoje pochodzenie zawdzięcza Wilkowi Szaremu. Obecnie jest to jedno z najbardziej rozpowszechnionych zwierząt domowych na całej kuli ziemskiej. Zwierzęta te sprawdzają się w roli członka rodziny, jak i psa pracującego – pomagają osobom niewidomym i niepełnosprawnym, szukają osób zaginionych, pomagają w pracy policji.

Obecnie istnieją tysiące ras psa domowego. A ich mieszanie się doprowadziło do powstania dużej liczby tzw. „kundelków”, czyli psów nie znanej rasy, charakteryzujących się różnorodnymi cechami wyglądu zewnętrznego. Związki kynologiczne nie zalecają rozmnażania psów nie rasowych ze względu na ich dobro – sprawy zdrowotne a także fakt, że dużo nie rasowych psów zostaje w niedługim czasie bezdomna.

Tutaj przeczytasz o tym, ile trwa ciąża u psa: https://zwierzaki.pl/ile-trwa-ciaza-u-psa

Cykl rujowy i ciąża psa

Aby suczka mogła zajść w ciąże, koniecznie musi osiągnąć dojrzałość płciową i ogólnorozwojową.

Pierwsza cieczka pojawia się u suki pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia i następnie ruja powtarza się regularnie zwykle co pół roku.

Sama ciążą trwa u psa od 58 do 63 dni, czyli dwa miesiące. Nie jest to długi okres. Zdarza się, że właściciele psa zauważają objawy ciążowe dopiero w końcowej fazie, gdy suka znacznie przybiera na wadze.

Jakie możemy wykonać badania, aby zdiagnozować ciążę u psa?

Badania jakie możemy wykonać, aby potwierdzić ciążę u psa to przede wszystkim USG. Po badaniu dowiemy się również czy szczeniaki są żywe. Badanie można wykonać mniej więcej od trzeciego tygodnia ciąży (najlepiej od 21 dnia).

Kolejnym badaniem które możemy wykonać jest RTG. Uzyskamy z niego informacje o liczebności miotu, lecz nie potwierdzimy, czy płody są żywe. Badanie można wykonywać najwcześniej w siódmym tygodniu ciąży (nie wcześniej niż 45 dzień ). Weterynarz liczy miot po widocznych na zdjęciu kręgosłupach.

Ostatni rodzaj badania to badanie palpacyjne jamy brzusznej. Jest to najprostszy sposób i również najtańszy, lecz wymaga doświadczenia lekarza weterynarii. Możemy je wykonać od 15 – 20 dnia do 35 dnia ciąży.

Liczebności miotu nie jesteśmy w stanie przewidzieć przed zajściem suki w ciąże. Zależy ona od wielkości i rasy rodziców oraz uwarunkowań genetycznych i wielu czynników biologicznych.

Zwykle mioty mały piesków są mniej liczne – od jednego do czterech szczeniąt, a mioty psów ras dużych mogą liczyć od ośmiu do nawet kilkunastu szczeniąt.

Jak zadbać o sukę w ciąży?

Suczki, które są w ciąży wymagają bardzo troskliwej opieki. Musimy zapewnić im własny kąt, w drugiej połowie ciąży najlepiej już kojec porodowy, w którym suczka będzie wychowywać szczeniaki.

Ważne jest, aby suka miała zapewniony spokój, ciszę. Nie warto narażać psa na żadne stresy w tym okresie.

Suka musi mieć zapewniony ruch, lecz pamiętajmy, aby wysiłek był optymalny i aby nie przeforsować zwierzęcia.

Bardzo ważną rolę w całym procesie ciążowym odgrywa dieta. Zapotrzebowanie na spożyte kalorie u suczki wzrasta wraz z długością ciąży, gdyż szczeniaki stają się coraz większe.

 Pełnowartościowe posiłki najlepiej podzielić na 4-5 mniejszych porcji. Warto też zaopatrzyć się w specjalne preparaty mineralno-witaminowe. Dobrym rozwiązaniem będą gotowe karmy dla suk w ciąży wysokiej jakości.

Nie powinnyśmy też bagatelizować zwiększonych potrzeb fizjologicznych naszej suki i nie odmawiać jej wyjścia na spacer, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Proces ciążowy warto regularnie konsultować z lekarzem weterynarii.

Jak wygląda poród u psa?

Na 2-3 dni przed porodem suczka zwykle staje się bardziej nerwowa, poszukuje ustronnego miejsca na poród i przygotowuje odpowiednio swoje gniazdo. Na 1-2 dni przed porodem zwierze często odmawia przyjmowania pokarmów.

Poród u suk dzielimy na 3 fazy. Pierwsza z nich to relaksacja i rozwarcie szyjki macicy. Trwa od ok. 4 do 36 godzin.

2 faza to wyparcie płodu – wyparcie wszystkich płodów powinno trwać najdłużej 24 godziny.

3 faza porodu to wydalenie łożysk – jeśli nie zostały one wyparte razem z płodami to suczka wydali je chwilę po porodzie.

Lekarz weterynarii zwykle nie jest potrzebny, chyba , że zajdą jakieś większe komplikacje. Najprostszej pomocy jesteśmy w stanie udzielić sami np. masując i reanimując słabszego szczeniaka. Pamiętajmy, że zawsze możemy zadzwonić do naszego lekarza, który poinstruuje nasza działania.

Kiedy możemy oddać szczeniaki?

Hodowcy zrzeszeni w związkach kynologicznych mogą oddawać szczeniaki już od 6 -7 tygodnia życia, lecz utarło się, że optymalny czas to minimum 10 tygodni. Jeśli nie spieszy się nam ze sprzedażą warto poczekać nawet dłużej np. do 16 tygodnia. Taki szczeniak będzie dobrze wykarmiony, częściowo wychowany przez matkę i da nam to gwarancję jego stabilności psychicznej i dobrej kondycji fizycznej.

Podsumowując powyższe informacje widzimy, że mimo, iż sama ciąża trwa tylko dwa miesiące, to przygotowania przed – wybór odpowiedniego partnera dla suczki, krycie oraz cały czas po porodzie – czyli odchowanie i sprzedaż szczeniąt trwa o wiele, wiele dłużej. Jeśli więc decydujemy się na pokrycie naszej suki musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, z którymi będziemy się spotykać po podjęciu tej ważnej decyzji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNVIDIA GeForce RTX 3060 wydobywa kryptowaluty bez żadnych ograniczeń. Powstała platforma z siedmioma takimi kartami
Następny artykułDownsizing a spalanie: czy eko-silniki są oszczędniejsze?