A A+ A++

Szybka rezygnacja z transakcji kartą, nie oznacza, że cała kwota zakupu wróci na konto klienta banku. Tak jest, gdy płacimy w walucie innej niż złotówki. Różnica kursu spada na klienta.

– Dokonując zakupu waluty obowiązuje kurs kupna, a podczas sprzedawania waluty kurs sprzedaży – tłumaczą różnicę w zwrocie banki. Można złożyć reklamację. Czasem banki ją uznają.

Warto sprawdzić: Kobieta dostała lepszy kurs waluty niż mąż. Bank tłumaczy

Inny kurs sprzedaży, inny kurs kupna

Pan Tomasz płacił pod koniec lipca za hotel za granicą w jedynym z serwisów rezerwacyjnych. Zaraz po transakcji rozmyślił się i z niej zrezygnował. – Anulowałem transakcję. I co się okazało? Za hotel zapłaciłem niemal tysiąc złotych, a na konto wróciło mi blisko 80 zł mniej – opowiada. Dodaje, że bank przy sprzedaży policzył mu euro po 4,75 zł, a po anulacji już tylko – 4,41. – Takiej sytuacji to się nie spodziewałem – mówi pan Tomasz.

Kontaktował się ze swoim bankiem. I dowiedział się, że przy zakupie waluty obowiązuje kurs kupna, a podczas sprzedawania waluty – kurs sprzedaży.

– Kursy te różnią się od siebie i codziennie się zmieniają. Przed dokonaniem wymiany można sprawdzić kurs. O tym informujemy w naszym regulaminie – odpowiedział klientowi bank.

Jak banki rozliczają takie transakcje w walutach, gdy klient je anuluje? Zawsze posiadacz rachunku musi być na tym stratny?

– W przypadku płatności kartą w innej walucie i następnie jej anulowania przez klienta, sposób oraz termin wykonania i rozliczenia zwrotu zależy bezpośrednio od sklepu internetowego, w którym klient zapłacił kartą – mówi Magdalena Ostrowska, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Podkreśla, że „sposób, zasady i kursy służące do przeliczenia transakcji kartowej są takie same dla obu rodzajów transakcji (obciążenia, zwrotu)”. – Jeśli klient miałby jakiekolwiek wątpliwości związane z otrzymaną kwotą zwrotu lub sposobem je przeliczenia, powinien skontaktować się z nami – dodaje przedstawicielka ING Banku Śląskiego.

Kiedy rozliczana jest taka transakcja

Także BNP Paribas posiada w swojej ofercie różne rodzaje kart i w zależności od rodzaju transakcji, jakie klient wykonuje, może on wybrać taką, która najbardziej spełnia jego oczekiwania.

-Oferujemy zarówno karty, dla których przeliczenie transakcji wykonanej w innej walucie niż złotówki, odbywa się po kursie organizacji płatniczej (bez prowizji za przewalutowanie i konieczności posiadania dodatkowych kont walutowych), czy te z możliwością wydania czy podpięcia do rachunku walutowego i wówczas środki pobierane są bezpośrednio z konta, w którego walucie wykonywana jest transakcja.

Warto sprawdzić: Karty płatnicze prawdziwie wielowalutowe. Jest ich kilka

I tak np. transakcja w euro pobierana jest bezpośrednio z konta w euro bez dodatkowej prowizji za przewalutowanie, jak i standardowe karty z przewalutowaniem po kursie organizacji płatniczej (Mastercard/Visa) i prowizją za przewalutowanie – wylicza bank.

BNP Paribas podkreśla, że transakcje procesowane są zgodnie z tym co jest otrzymywane od organizacji płatniczej.

– Jeżeli anulacja transakcji odbywa poprzez reversal – kwota będzie taka sama, a jeśli poprzez zwrot – kwota może się różnić. Jeżeli transakcja będzie anulowana zanim usługodawca przekaże transakcję do rozliczenia, to w ogóle nie powinna ona obciążyć rachunku – dodaje bank.

Rozwiązaniem może być karta wielowalutowa

Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska mówi, że w systemach kartowych używany jest komunikat autoryzujący transakcję na podstawie którego dodatkowo blokowane są środki na rachunku – czyli po płatności kartą na rachunku blokowana jest odpowiednia kwota.

– To od funkcjonalności po stronie sklepu zależy, jak szybko anulowanie zostanie zrealizowane- jeśli w sklepie jest możliwe po chwili, to nie dochodzi do rozliczenia transakcji, tylko zdjęcia blokady środków z rachunku. Nie ma więc znaczenia jaki przelicznik zostanie użyty, bo po prostu blokada zostanie zdjęta w całości – wyjaśnia Ewa Krawczyk.

Podkreśla, że jeśli natomiast sklep anuluje transakcję już po rozliczeniu, to zależy ono od sposobu w jaki sklep wykona zwrot środków – czy poprzez anulowanie transakcji oryginalnej czy poprzez niezależny komunikat zwrotu. – W tym drugim przypadku kwota w walucie może się różnić od oryginalnej zarówno na korzyść jak i na niekorzyść klienta – mówi przedstawicielka Santander Bank Polska.

Zauważa, że jeśli transakcja przebiegła prawidłowo, to nie ma podstaw do reklamacji na różnice kursowe powstałe w wyniku zwrotu towaru czy usługi, a te kwestie te są uregulowane w naszych regulaminach.

– Za zakupy w walucie obcej najlepiej płacić z konta w tej samej walucie co transakcja, bo w przypadku zwrotu towaru czy usługi transakcja zostanie zaksięgowana na tym samym koncie i nie będzie kosztów przewalutowania – radzi Ewa Krawczyk.

Przypomina, że w Santander Bank Polska dla kart wydanych do konta w złotówkach jak Dopasowana Visa, Dopasowana Mastercard, Visa Select, Visa Private Banking jest dostępna wielowalutowość, która pozwala łączyć te karty z kontami w Euro, dolarach amerykańskich czy funtach.

– Po połączeniu można karta płacić i wypłacać z tych kont. Dla zrealizowanej tak transakcji przy zwrocie towaru, jeżeli zwrot będzie w walucie, to kwota zwrotu zostanie zaksięgowana na koncie w tej samej walucie. Klient w takiej sytuacji nie ponosi ryzyka kursowego i kosztów dotyczących przewalutowania w przypadku zwrotu towaru zakupionego w walucie – zauważa przedstawicielka Santander Bank Polska.

Złóż reklamację. Może pomóc

Jak poinformowało nas biuro prasowe Pekao SA stosowane kursy walut dla transakcji zawartych w walutach obcych i rozliczanych z rachunkiem w złotówkach w tym banku zależą od typu posiadanej przez klienta karty oraz konta, które jest obciążane z tego tytułu.

– W przypadku złożenia reklamacji dotyczącej transakcji, każda taka sytuacja jest rozpatrywana indywidulanie w oparciu o konkretne zdarzenie oraz regulacje obowiązujące w banku – podaje Pekao SA.

Również Emilia Kasperczak, z mBanku podkreśla, że obsługa transakcji kartowych dokonywanych w walutac … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy można uprzedzić awarię tramwaju? Naukowcy z Politechniki Gdańskiej testują wyjątkową technologię
Następny artykułLEGIONOWO. Potrącenie na parkingu przy Jagiellońskiej