Z każdym dniem trwania pandemii w naszym kraju zwiększa się ilość osób przebywających w kwarantannie. Nie wszyscy jednak jej sumiennie przestrzegają. Jak wygląda sytuacja na terenie powiatu słubickiego? Sprawdziliśmy.
Policjantom pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej
Kto kontroluje?
Co do zasady nadzór nad osobami przebywającymi w kwarantannie sprawuje policja. Mundurowi nie są jednak w stanie indywidualnie sprawdzić każdej osoby. Dlatego w ostatnich dniach w całym kraju pomagają im w tym inne służby, np. straż miejska czy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Nadzór ma też ułatwiać specjalna aplikacja na smartfony, o której pisaliśmy TUTAJ.
Do naszej redakcji napisał ostatnio zaniepokojony czytelnik, który po powrocie z pracy z Niemiec od kilku dni przebywa w izolacji. Jak twierdzi, do tej pory nikt go nie sprawdził – ani przez aplikację, ani przez tradycyjną kontrolę. On sam posłusznie siedzi w domu, ale czy wszyscy są tacy sumienni?
Nie wszyscy przestrzegają kwarantanny
Wg danych Komendy Powiatowej Policji w Słubicach na koniec marca w powiecie słubickim mieliśmy ponad 350 osób objętych kwarantanną. W tej liczbie są nie tylko osoby mające lub podejrzane o kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, ale także te, które wróciły z pracy z zagranicy i muszą profilaktycznie spędzić 14 dni siedząc w domu.
– Co do zasady nasi mieszkańcy przestrzegają kwarantanny. Jednak podczas przeprowadzanych kontroli, zdarzały się sytuacje, że dana osoba nie przebywała pod wskazanym adresem. Takich przypadków mieliśmy jak na razie około 40 – informuje Magdalena Jankowska, rzecznik prasowy KPP Słubice.
Kar jeszcze nie było
Jak wyjaśnia, nie oznacza to automatycznie kary. Najpierw policjanci muszę przeprowadzić czynności wyjaśniające i ustalić, co było powodem nieobecności. Tym bardziej, że zdarzają się też przypadki, że na listę trafiają osoby, które w kwarantannie przebywać nie powinny. – Takie sytuacje także wyjaśniamy – zapewnia M. Jankowska.
Na razie nikt z nieobecnych podczas kontroli nie został jeszcze ukarany (taki wniosek musi trafić do sądu). A przypomnijmy, konsekwencja za zlekceważenie zasad kwarantanny mogą być bardzo surowe. Najwyższa przewidziana prawem grzywna to 30 tys. złotych.
Będą dokładniejsze kontrole
M. Jankowska informuje, że od 1 kwietnia, policjanci będą jeszcze dokładniej i intensywniej sprawdzać osoby przebywające w kwarantannie. A także patrolować ulice i zwracać uwagę na przestrzeganie przez mieszkańców wprowadzonych przez rząd obostrzeń.
Policja zapowiada częstsze kontrole terenów wokół Odry
Na ulicach pojawi się nie tylko więcej pieszych patroli, ale też częściej będą jeździć radiowozy, które za pomocą megafonów będą informować mieszkańców o obowiązujących zasadach.
Po lupę trafią miejsca, gdzie zwyczajowo zbiera się młodzież lub amatorzy wysokoprocentowych napojów. Mundurowi pojawią się m.in. na terenach spacerowych w rejonie Odry, boiskach szkolnych i miejscach rekreacji.
– Prosimy o pozostanie w domach i przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. To wszystko dla naszego wspólnego dobra – podsumowuje M. Jankowska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS