A A+ A++

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki “dzień po”. Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15 a 17 rokiem życia skorzystało z tej antykoncepcji awaryjnej.

W połowie marca Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy, “która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady”. Jego zdaniem tabletka “dzień po” dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest “daleko idącą przesadą”. Według prezydenta tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być “decyzją rodzica”.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna pytana w środę, w TVN24, czy ma w sobie cień nadziei, że wczorajsza wizyta posłanek Lewicy u prezydenta Andrzeja Dudy ws. tabletki “dzień po” zmieni jego nastawienie do tej sprawy, odpowiedziała, że nie wie.

“W ubiegłym roku 2 proc. 15-latek skorzystało z tabletki +dzień po+. Z wszystkich tabletek dokładnie 1937 osób między 15 a 17 rokiem życia skorzystało z tej tabletki +dzień po+” – powiedziała Leszczyna. Zapewniła, że nie będzie tak, że 15-latki ruszą po tabletki.

Przypomniała, że na wypadek weta prezydenta ma “plan awaryjny”. “Mam przygotowane rozporządzenie” – powiedziała. Dodała, że jest w ciągłym dialogu z farmaceutami, by dopracować jego szczegóły.

“Im szybciej kobieta zażyje taką tabletkę, tym większa szansa, że nie dojdzie – uwaga – do zapładniania, czyli nie będzie ciąży. To nie jest tabletka wczesnoporonna” – podkreśliła.

Dopytywana o plan awaryjny ws. ewentualnego weta prezydenta lub niedogadania się w Sejmie odnośnie liberalizacji przepisów prawa antyaborcyjnego powiedziała, że resort nie prowadzi prac nad ustawą, która liberalizuje prawo antyaborcyjne.

“Jest (…) w końcowej fazie konsultacji społecznych rozporządzenie o ogólnych warunkach umów między NFZ a oddziałami ginekologiczno-położniczymi, z którego będzie jasno wynikało, że jeśli kobieta zgłasza się na odział i zgodnie z Polskim prawem powinna uzyskać świadczenie jakim jest terminacja ciąży, to nie wolno jej nigdzie odesłać, tylko ten oddział musi zapewnić to świadczenie, które jest świadczeniem gwarantowanym” – powiedziała.

Dodała, że z punktu ministra zdrowia może zapewnić, że świadczenie koszykowe będzie dostępne. “Szpital jeśli tego nie będzie wykonywał, nie będzie miał kontraktu” – dodała.

22 lutego br. Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu  dla osób powyżej 15. roku życia. Senat przyjął ustawę bez poprawek 6 marca br., ustawa trafiła do prezydenta, który miał 21 dni na jej podpisanie, zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała 14 marca, że w przypadku prezydenckiego weta, resort zdrowia zastosuje “plan B” – pigułka “dzień po” będzie dostępna bez recepty od 1 maja w ramach recepty farmaceutycznej. Resort wprowadzi zmiany rozporządzeniem.(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

Aktualizacja: 27/03/2024 11:18

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGłuchołazy ponownie staną się szachową stolicą Polski
Następny artykułPonad 547 mln zł zysku EBITDA i prawie 274 mln zł zysku netto. Grupa Polenergia publikuje wyniki za 2023 rok