Każdy konsument, który decyduje się na zakup auta, może kierować się innymi wytycznymi. Dla jednych samochód musi być nowy – prosto z salonu, dla innych, musi być szybszy od poprzedniego modelu, a dla kolejnych koniecznie ma być bezpieczny. Można powiedzieć, że ilu kupców, tyle wymagań. Jednak o tym, czy uda nam się kupić wymarzony pojazd nie decydują jedynie nasze zamiary, ale przede wszystkim nasze możliwości finansowe. Przypuszczalnie spora część klientów chciałaby wejść do salonu samochodowego i wybrać wymarzony model. Niestety, aby kupić nowe auto, musimy posiadać całkiem spore zasoby finansowe. Co nie oznacza, że kupując auto używane, zasoby te będą mniejsze. Wiele bowiem zależy od marki, czy modelu auta. Dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup samochodu z pomocą kredytu. Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt na samochód? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Od czego zależy, czy otrzymam kredyt na samochód?
Niezależnie od tego, czy chcesz kupić nowy samochód z salonu, używany z komisu lub od prywatnego sprzedawcy, musisz przygotować się na wydatek. Dla wielu osób zakup nawet starszego modelu może być nie lada wyzwaniem. Wszystko zależy bowiem od naszych zasobów finansowych. Dlatego już na etapie planowania kupna pojazdu należy jako główne kryterium wziąć pod uwagę swoje finansowe możliwości. Nawet jeśli uda ci się dostać wyższy kredyt, to możesz mieć później problemy z jego spłatą, lub jego eksploatacja będzie dla ciebie za droga.
Kredyt na samochód jest instrumentem finansowym, którego celem jest umożliwienie konsumentom, a także podmiotom gospodarczym zakupu pojazdu. Z otrzymanych pieniędzy możemy kupić nie tylko samochód osobowy, ale także motocykl, samochód ciężarowy lub specjalistyczny (np. betoniarkę), a także quada. Każdy bank, przed udzieleniem kredytu dokładnie sprawdza możliwości finansowe wnioskodawcy. Proces ten nazywany jest badaniem zdolności kredytowej. Na zdolność kredytową wpływ ma bardzo wiele czynników. Głównymi składowymi zdolności kredytowej są dochody wnioskodawcy, a także jego koszty. To jednak nie wszystko. Dla banku istotna jest również historia kredytowa potencjalnego klienta. Na historię kredytową z kolei składają się informację o wszystkich obecnie i w przeszłości spłacanych zobowiązaniach. Za konsumenta z dobrą historią kredytową uznaje się osobę, która wywiązuje się ze spłat terminowo i nie zalega z płatnościami. Stąd banki zobligowane są do sprawdzania konsumentów w bazach informacji kredytowej i bazach dłużników.
To czy otrzymasz kredyt na samochód, uzależnione jest właśnie od tych dwóch składowych, czyli zdolności i historii kredytowej. Więcej informacji o historii kredytowej znajdziesz na blogu strony internetowej lendup.pl.
Z czego składa się zdolność kredytowa?
Jak wspomnieliśmy powyżej, na zdolność kredytową składa się kilka różnych elementów. Samo badanie zdolności kredytowej złożone jest z dwóch części – ilościowej i jakościowej. W części ilościowej bank sprawdza wysokość i formę pozyskiwania dochodów. W przypadku osób fizycznych najbardziej stabilnym z punktu widzenia instytucji finansowych źródłem pozyskiwania dochodu jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Naturalnie duże znaczenie ma również wysokość wpływów. Im wyższe dochody osiąga zainteresowany, tym może wnioskować o wyższą kwotę. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że dla banków równie istotne są koszty, jakimi jest obarczony potencjalny klient. Pamiętaj, że osoby o wysokich dochodach mogą mieć równie wysokie koszty życia, a także spłacać kilka zobowiązań finansowych. To dla banków niezwykle istotna korelacja.
W badaniu jakościowym banki przyglądają się sytuacji życiowej wnioskodawcy. Na tej podstawie firmy finansowe szacują szanse konsumenta na spłatę kredytu lub pożyczki. Wpływ na ocenę jakościową ma wiek wnioskodawcy, jego stan cywilny, liczba osób na jego otrzymaniu, wykształcenie, czy wspomniana wcześniej historia kredytowa. Warto nadmienić, że wszystkie instytucje finansowe, w tym banki, SKOK-i i pozabankowe firmy pożyczkowe zobligowane są do sprawdzania choć jednego biura informacji kredytowej lub gospodarczej przed udzieleniem wsparcia finansowego. Ponadto wiele instytucji decyduje się także na przegląd rejestrów dłużników. Historia spłat obecnych i przeszłych zobowiązań ma zatem ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu bądź odrzuceniu wniosku o finansowanie.
Bank na podstawie zebranych informacji szacuje szanse wnioskodawcy na płynną spłatę kredytu na samochód. Jeśli potencjalny kredytobiorca rokuje na terminowe wywiązanie się ze spłaty, ma spore szanse na otrzymanie środków na zakup pojazdu. Jeśli jednak kwota kredytu wraz z niezbędnymi kosztami przekracza możliwości konsumenta, bank może odrzucić wniosek lub udzieli kredytu na niższą sumę.
Ile muszę zarabiać, żeby otrzymać kredyt na auto?
Na pytanie, ile muszę zarabiać, żeby otrzymać kredyt na auto, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na decyzje banku, jak już wiemy, wpływ ma bardzo wiele wytycznych. Nie bez znaczenia pozostaje również wartość samochodu, a także jego wiek. Niektóre banki nie decydują się bowiem finansować zakupu samochodów, starszych niż ośmioletnie. Wynika to z faktu corocznie zmniejszającej się wartości pojazdów. Warto przypomnieć, że większość kredytów samochodowych jest korzystniejsza niż np. kredyt gotówkowy. Wynika to bowiem z konieczności ustanowieniu zastawu w postaci kredytowanego pojazdu. Zatem jeśli według banku wartość samochodu jest zbyt niska (np. ze względu na jego wiek bądź stan techniczny) ryzyko udzielenia kredytu jest analogicznie zbyt wysokie, co oznacza, że konsument nie otrzyma finansowania.
Jak zatem oszacować swoje możliwości finansowe? W Internecie możemy znaleźć kalkulatory zdolności kredytowej. Wpisując niezbędne informacje, kalkulator oszacuje naszą przybliżoną zdolność kredytową. Oczywiście kalkulatory działają poglądowo i nie możemy ich traktować jako pewnika. Dlatego też możemy samodzielnie obliczyć, ile środków miesięcznie zostaje nam do dyspozycji. Warto od dochodu odjąć wszystkie koszty związane z zaspokajaniem podstawowych potrzeb, koszty mediów, czy innych zobowiązań finansowych. Otrzymamy zatem kwotę, którą będziemy mogli co miesiąc przeznaczyć na ratę kredytu samochodowego. Kwotę tą pomnóżmy przez liczbę rat hipotetycznego kredytu. Otrzymamy wówczas kwotę, za którą będziemy mogli sfinansować zakup auta. Pamiętaj także o tym, że bank do kapitału doliczy również część odsetkową.
Spłata kredytu samochodowego może przebiegać na kilka sposobów. Banki oferują bowiem kilka rodzajów spłaty rat. Przy kredycie na samochód często możemy spotkać się z ratą balonową lub ratą 50 na 50. W przypadku tych spłat konieczne jest posiadanie wkładu własnego. Przy racie balonowej przez cały okres kredytowania spłacamy odsetki, dopiero w ostatniej racie (najwyższej) spłacamy kapitał. W przypadku rat 50 na 50 musimy posiadać 50% wkładu własnego, a drugą część spłacamy pod koniec trwania umowy. Wiele banków oferuje również kredyt na samochód ze spłatą podzieloną na raty tak jak przy kredycie gotówkowym. Wówczas przez cały okres umowy spłacamy miesięczne raty. Jest to alternatywa dla tych osób, które nie posiadają środków na wkład własny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS