A A+ A++

Korzystny kurs złotówki względem dolara sprawia, że coraz łaskawiej spoglądamy w kierunku samochodów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych. Ile kosztuje import auta z USA?

Jak się okazuje, nie brakuje chętnych do sprowadzania samochodów zza Oceanu. Co roku sprowadza się ich przeszło 50 tysięcy. I to pomimo tego, że wiąże się to z wysokimi kosztami – oprócz podatku akcyzowego, który wynosi 3,1 proc. wartości auta z silnikiem do 2 litrów lub 18,6 proc. przy większych silnikach, trzeba opłacić jeszcze 10 proc. cła. 

Samochody z USA – głównie powypadkowe

Eksperci nie ukrywają, że opłacalność importu z USA wynika w dużej mierze z faktu, że sprowadzamy stamtąd auta powypadkowe. Antoni Tryanowski z firmy Motoexim, zajmującej się takim importem szacuje, że stanowią one większość sprowadzanych. Koszt naprawy w Polsce jest znacznie niższy niż w USA, a tamtejsze ubezpieczalnie obniżają wartość pojazdów według amerykańskich stawek, więc finalnie uszkodzone auta stają się z polskiego punktu widzenia atrakcyjne cenowo. Niższa wartość sprawia, że wspomniane wcześniej obciążenia celne stają się mniej dotkliwe. 

Nie bez znaczenia pozostaje również umacniająca się złotówka. Jeszcze w październiku 2022 roku średni kurs dolara sięgał 5 zł, a dziś jest to o złotówkę mniej. Tym samym koszt zakupu auta za dolary spadł o 20 proc.

Jak kupić samochód z USA?

Tak jak w przypadku rodzimego rynku, są trzy drogi. Można skorzystać z ofert osób prywatnych, przejrzeć oferty dealerów albo skoncentrować się na samochodach, które są w posiadaniu banków, firm leasingowych lub towarzystw ubezpieczeniowych. Można to zrobić samodzielnie, albo skorzystać z pomocy firm, które zajmują się zawodowo wyszukiwaniem i importem samochodów ze Stanów Zjednoczonych do Polski.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z USA do Polski?

Do samej ceny pojazdu, która wzrośnie o wspomniane na początku obciążenia podatkowe i koszt ewentualnej naprawy, trzeba doliczyć jeszcze koszty związane z przetransportowaniem auta do kraju. Według wyliczeń przygotowanych przez ekspertów z American Cars Mania, należy uwzględnić koszt transportu samochodu z miejsca postoju do portu i koszt frachtu morskiego. Do tego dojdzie jeszcze koszt transportu z portu w Europie do miejsca docelowego. 

Koszt lądowy wynosi zwykle od pół do półtora dolara za milę. Transport morski z USA to wydatek rzędu 600 do 2 000 dolarów. Najtaniej jest importować auta z wschodniego wybrzeża USA, najdrożej – z zachodniego krańca. Auta ze Stanów trafiają zwykle do portów w Niemczech lub Holandii i stamtąd muszą trafić na lawecie do Polski, co kosztuje kolejny 1 000 – 1 500 zł.

Auto z USA musi zostać poddane modyfikacjom

Julia Langa z firmy autoplac.pl ostr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodziękowania za wzorową postawę ucznia klasy strażackiej z Piły
Następny artykułMecz na szczycie w B klasie. KS Bodzanowice mistrzem!