A A+ A++

W pierwszym półroczu 2022 roku do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpłynęło ponad 104,3 tys. wniosków decydujących o zamknięciu firm. Dla porównania swoje przedsiębiorstwo założyło 155,7 tys. osób. Jak te dane przedstawiają się w regionie? 


W gminie Dąbrowa Białostocka od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 firmę założyło 18 przedsiębiorców, zaś do lipca tego roku – 12. Dla porównania w 2021 zawieszono 11 działalności, zaś w 2022 – 13.

W zeszłym roku firmę zamknęło 13 przedsiębiorców. W tym toku liczba ta wyniosła jak dotąd 5. W gminie przeważają usługi remontowo-budowlane, działalność handlowa oraz wykonywanie usług na rzecz konsumentów, tj. naprawa pojazdów, usługi gastronomiczne i fryzjerskie.

Jak wynika z danych, nie było spektakularnych różnic w zakresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Podobnie wygląda kwestia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej i jej zakończenia. Jeżeli uwzględnimy, że w 2021 roku nastąpiła rejestracja 18 nowych firm i wykreślenie 13 dotychczas istniejących, to liczba zwiększenia ogólnej liczby przedsiębiorców wyniosła 5. W analogicznym okresie w 2022 roku nastąpiła rejestracja 12 nowych firm i wykreślenie 5. Według naszej oceny nie było zarówno gwałtownego wzrostu, jak i spadku liczby firm – informuje Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

Sytuacja podobnie kształtuje się w gminie Sokółka. W 2022 roku do ewidencji wpisano 61 podmiotów, wykreślono 50, a zawieszono 49 działalności. Dla porównania w 2021 były to następujące liczby – 51 (wpisanie), 43 (wykreślenie) i 43 (zawieszenie).

Najczęściej przedsiębiorcy zawieszają działalność gospodarczą o profilu ogólnobudowlanym, remontowo-wykończeniowym na okres zimowy. W 2022 roku niewielka różnica w liczbie wykreśleń z  ewidencji w porównaniu do ubiegłego roku wynika prawdopodobnie ze zmian w systemie podatkowym dla przedsiębiorców wprowadzonych od 1 stycznia – tłumaczy Marzanna Lisowska z Urzędu Miejskiego w Sokółce.

W gminie Kuźnica w 2022 roku zamknięto i zawieszono więcej firm niż w roku ubiegłym. Głównie były to przedsiębiorstwa związane z transportem drogowym towarów. Założono też o jedną firmę więcej niż w 2021 roku.

W 2022 zamknięto cztery przedsiębiorstwa, które zajmowały się: działalnością agentów i brokerów ubezpieczeniowych, praktyką lekarską, transportem drogowym i działalnością w zakresie inżynierii. Zawieszono firmy związane ze sprzedażą detaliczną, działalnością agentów, którzy sprzedają płody rolne, żywe zwierzęta oraz surowce dla przemysłu tekstylnego i półproduktów, produkcją gotowych wyrobów tekstylnych, działalnością maklerską i transportem drogowym towarów.

Nowe firmy zajmują się m.in. tynkowaniem, sprzedażą części do aut i budową linii telekomunikacyjnych.

CZYTAJ TEŻ: Szymon Hołownia w Kuźnicy: Kaczyński robi seanse nienawiści połączone z opowieściami z mchu i paproci [WIDEO, FOTO]

(orj)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakaz korzystania z Odry “to ogromny ból dla przedsiębiorców”. Część skończyła już działalność. Apel o rządowe wsparcie
Następny artykułRondo Praw Kobiet w Chorzowie? Powstała petycja