W dniu 6 stycznia 2020 r. uczestnicy wydarzenia spotkali się pod Urzędem Miasta w Grajewie. Królewski Orszak wyruszył w drogę o godz. 13:30. Jego trasa wiodła ulicami A. Mickiewicza, Ełcką, Wojska Polskiego i zakończyła się na placu przy Klubie Hades. W barwnym Orszaku Trzech Króli pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” przeszli mieszkańcy Grajewa, a wśród nich m.in. Starosta Grajewski Waldemar Remfeld oraz Wicestarosta Tomasz Cebeliński.
W drodze do stajenki uczestnicy Orszaku mogli obejrzeć sceny:
– Wyjście Maryi i Józefa, którą przygotowali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego,
– Dwór Heroda – scenę przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2,
– Walkę dobra ze złem – przygotowaną przez Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II,
– Bramę anielską – scenę przygotowała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1.
– Powitanie Świętej Rodziny i pokłon Trzech Króli – scenę przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4.
Orszakowi cały czas towarzyszył śpiew kolęd.
Uczestnicy dotarli do celu (plac przy Klubie Hades) około godziny 15. Na miejscu mogli zjeść ciepły posiłek przygotowany przez Szkoły Podstawowe.
Na zakończenie w imieniu organizatorów Starosta Grajewski Waldemar Remfeld, ks. Tomasz Chludziński, proboszcz parafii pw. Św. Jana Pawła II Papieża w Grajewie, oraz Burmistrz Miasta Grajewo Dariusz Latarowski podziękowali osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację wydarzenia.
Głównymi organizatorami Orszaku byli:
– Powiat Grajewski
– Miasto Grajewo
– Parafia pw. Św. Jana Pawła II Papieża w Grajewie
Orszaki Trzech Króli przeszły 6 stycznia ulicami 872 miejscowości w Polsce. Podobne zgromadzenia zaplanowano też w 21 miastach poza granicami naszego kraju.
Święto Trzech Króli – Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. 6 stycznia od 2011 roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Według Ewangelii świętego Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII wieku. W XII wieku Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii w Niemczech.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS