Dobiegły końca zmagania młodych muzyków. Dwudniowy, Ogólnopolski Konkurs Smyczkowy, im. Wandy i Kazimierza Wiłkomirskich w Międzyrzeczu zakończył się uhonorowaniem uczestników. Były dyplomy i upominki przygotowane przez sponsorów oraz pamiątkowe zdjęcia. Konkurs zakończył Koncert Laureatów.
Na wstępie warto podkreślić, że tegoroczny koncert pierwszy raz nabrał wymiaru ogólnopolskiego i wynika to nie tylko z samej nazwy, bo w konkursie uczestniczyli uczniowie aż z 28 miast Polski! Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń oraz chęć wysłuchania wszystkich uczestników, organizatorzy zdecydowli o rozłożeniu przesłuchań konkursowych na dwa dni. W związku z tym przesłuchania grupy I i III odbyły się 25 marca br., natomiast grupy II – 26 marca br.
Ta muzyczna impreza, poza swoim muzycznym i kulturowym aspektem, to duże logistyczne wyzwanie, a także świetna promocja naszego miasta.
W tym roku Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia odwiedziło wielu gości. W sumie podczas konkursu wystąpiło 93 uczniów klas skrzypiec, altówki i wiolonczeli ze Szkół Muzycznych z całej Polski. Pamiętajmy, że wraz z uczniami przybyli rodzice, opiekunowie i pedagodzy, większość po długich podróżach z północy i południa kraju. Impreza z takim rozmachem, to niewątpliwie ogromne wyzwanie dla grona pedagogicznego międzyrzeckiej Szkoły Muzycznej, bo tu obok spraw przyziemnych jak noclegi i wyżywienie trzeba było także zadbać o sprawy finansowe i księgowość. Niewątpliwie zaowocowały tu doświadczenia wyniesione z poprzednich edycji konkursu.
Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że dużą pomocą służyli uczniowie Szkoły Muzycznej, którzy skutecznie wspierali swoich pedagogów w kwestiach czysto organizacyjnych.
W tym roku wykonawców w trakcie dwudniowych przesłuchań oceniało jury w składzie:
-
-
-
-
- Marcin Murawski – przewodniczący Jury,
- dr Natan Dondalski,
- dr Magdalena Anna Bojanowicz-Koziak
-
-
-
Obowiązki sekretarza Jury pełnił mgr Tadeusz Nowak.
W przedmowie konkursowego programu do uczestników, mgr Małgorzata Telega-Nowakowska zwróciła się tymi słowami, cyt.: „W naszym założeniu Konkursu ten ma za zadanie propagować wśród dzieci i młodzieży szkół muzycznych I stopnia wykonawstwa muzyki kompozytorów XX wieku oraz przybliżanie uczniom sylwetek wybitnych instrumentalistów i pedagogów minionego wieku, do których bez wątpienia zaliczyć można Wandę i Kazimierza Wiłkomirskich.
O ile wiekowo dzieliła ich cała generacja, to to wspólnie wyznawane, te same wartości, etos pracy i wreszcie nieprzeciętny talent uczyniły z Wandy i Kazimierza Wiłkomirskich niedościgniony wzór dla kilku już pokoleń artystów muzyków.
Chcielibyśmy, aby patroni naszego Konkursu byli niejako przewodnikami dzieci i młodzieży po polskiej muzyce XX wieku. Pragniemy, aby młode pokolenie dzięki nim właśnie, odkrywało na nowo wspaniały okres polskiej wiolinistyki obfitujący w nieprzeciętne osobowości artystyczne, zarówno w dziedzinie wykonawstwa jak również kompozytorskie i pedagogiczne.
Naszym marzeniem jest, aby ten świat pełen piękna, wartości, ciężkiej pracy i prawdziwej pasji był inspiracją dla młodych pokoleń artystów w tak odmiennej już przecież rzeczywistości.”
Tak to prawda, żyjemy obecnie w specyficznej rzeczywistości, w czasach kiedy młodzi ludzie nie potrafią się oderwać od smartfona i ekranu komputera. Jakże jest odmienna ta rzeczywistość od tej z początku XX wieku. Mogłoby się wydawać, że obecnie w czasach sztucznej inteligencji nikomu już się nie będzie chciało uczyć zapisu nutowego i gry na instrumentach, a jednak żyją wśród nas młodzi ludzie, którzy potrafią doskonale pogodzić obecną rzeczywistość ze światem muzyki i dzięki wysiłkom rodziców oraz staraniom pedagogów rośnie nam nowe pokolenie artystów muzyków, którzy w przyszłości będą nam kreować świat muzyki. Kto wie, może wśród uczestników konkursu mieliśmy już okazję słuchać gry przyszłego, światowej sławy wirtuoza skrzypiec albo wiolonczeli?
Nie odważę się w tym miejscu na oceny poszczególnych wykonań konkursowych młodych muzyków, bo z tego zadania świetnie wywiązało się Jury. Oficjalną ocenę uczniów, po dwudniowych, muzycznych zmaganiach publiczności przekazał przewodniczący Jury prof. Marcin Murawski podczas wystąpienia poprzedzającego Koncert Laureatów Konkursu. Koncert poprowadziły Agnieszka Wenda i Katarzyna Winkiewicz-Więcław. Szczegóły w materiale filmowym.
WIDEO
FOTORELACJA
kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: Małgorzata Czułup/
Czytaj także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS