Grupy biegowe z Kcyni i Gołańczy już po raz drugi zorganizowały Bieg Razem dla AUTYZMU. Na zaproszenie odpowiedziało 150 osób, miłośnicy biegania i Nordic Walking, zawodowcy i amatorzy. Wszystko w szczytnym celu, uświadomienia i zwrócenia uwagi na osoby w spectrum autyzmu, będące często bezpośrednio obok nas. Zebrane przy okazji organizacji wydarzenia środki finansowe zasilą konto fundacji Darii i Krzysia.
Start do biegu i marszu poprzedzony był rozgrzewką przy muzyce DJ SCOTI-ego oraz minutą ciszy ku pamięci wspierającego wydarzenie, zmarłego 7 kwietnia, dra Huberta Palucha, założyciela Niepublicznego Przedszkola “Progressio” z oddziałami integracyjnymi dla dzieci ze spektrum autyzmu. Unikatowej w regionie placówki, która stała się drugim domem dla tych dzieci, a jednocześnie ośrodkiem wsparcia dla ich rodziców. Animacje dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowała i przeprowadziła Grupa Animacyjna BiT. Całość zabezpieczali strażacy z lokalnych jednostek OSP Gołańcz, OSP Oleszno i OSP Krzyżanki, którzy tradycyjnie już, wystartowali w pierwszej linii.
– Bieg i marsz miały charakter towarzyskim bez rywalizacji, pomiaru czasu. Każdy uczestnik wydarzenia pokonywał dowolną odległość w przewidzianym czasie wynoszącym godzinę zegarową. Cieszymy się, że na nasze zaproszenie odpowiedziało aż tyle osób! Miłośnicy biegania, zawodowcy i amatorzy, całe rodziny z wielu okolicznych gmin – radują się organizatorzy – Zapisani uczestnicy otrzymali unikatowe, niebieskie numery startowe, a po biegu czy też marszu, pamiątkowy, okolicznościowy medal – dodają.
Po zakończeniu wydarzenia, na wszystkich biorących udział czekała pyszna zupa, kiełbaski z grilla, kawa i herbata oraz ciasto. Dzieci mogły liczyć na zabawę z animatorką. Na zakończenie odbyło się także losowanie drobnych upominków wśród uczestników, którzy prawidłowo odpowiedzieli na zadane pytanie konkursowe.
– Zgodnie z naszym mottem przewodnim – Biegamy równa się Pomagamy – od początku chcieliśmy, aby po tym spotkaniu oprócz zwrócenia uwagi na kwestie świadomości autyzmu, pozostał jakiś fizyczny ślad. Dlatego ustaliliśmy wpisowe w kwocie minimum 10 zł na osobę. Już dziś wiemy, że konto fundacji Darii i Krzysia zasili kwota wynosząca 4.050 zł – informuje Łukasz Nowak z Team Run Gołańcz.
Organizatorami wydarzenia były teamy biegowe z Gołańczy Team Run Gołańcz oraz z Kcyni Biegacze Kcynia Team. Wsparcia udzielili: Burmistrz Kcyni wraz z Referatem Edukacji, Sportu i Kultury Urzędu Miejskiego w Kcyni, Progressio Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi z Wągrowca, GKS Zamek Gołańcz oraz prywatni darczyńcy.
– Tego typu imprezy pokazują, jak wielka siła i dobro tkwią w każdym z nas. W organizację włączyło się tak wiele osób. Wszyscy działali bezinteresownie prześcigając się wręcz w oferowaniu czegoś od siebie. Nie było problemu w przygotowaniu poczęstunku, w pożyczeniu czajnika, noża, jak również w koordynacji przedsięwzięcia. Każdy chciał pomóc. Każdy był gotów poświęcić swój wolny, niedzielny czas. Bardzo wszystkim za to dziękujemy! Biegacze, macie nie tylko silne nogi, ale piękne i wielkie serca – mówią organizatorzy biegu.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przyszłoroczna edycja biegu i marszu na rzecz świadomości autyzmu, ma szansę odbyć się w Kcyni, na modernizowanym właśnie stadionie przy ul. Poznańskiej.
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku. Cały kwiecień to czas mający na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby znajdujące się w spektrum Autyzmu. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.
Ewa Hałas
fot. Iwona Hernet
Aktualizacja: 15/04/2024 12:41
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS