Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków – 31 lipca, sobota (godziny wg czasu polskiego):
0:30 GOLF
Amerykanin Xander Schauffele pozostał na prowadzeniu przed finałową rundą olimpijskiego turnieju golfa. Trzeciego dnia nie powiększył jednak przewagi – Japończyka Hideki Matsuyamę dzieli zaledwie jedno uderzenie od lidera. Adrian Meronk plasuje się na 46. miejscu.
W niedzielę finał.
1:00 JEŹDZIECTWO
Małgorzata Cybulska na koniu Chenaro 2 zajmuje 18. miejsce po ujeżdżeniu we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego w igrzyskach w Tokio. Prowadzi Niemiec Michael Jung, złoty medalista olimpijski z Londynu i Rio de Janeiro.
Jan Kamiński (Jard) plasuje się na 32. pozycji, a Joanna Pawlak (Fantastic Frieda) jest 55.
Rezultaty uwzględniane są także w rywalizacji drużynowej, w której biało-czerwoni awansowali z 14. na 12. lokatę w stawce 15 reprezentacji. Na czele Wielka Brytania, przed Niemcami i Nową Zelandią.
Indywidualnie prowadzenie objął Jung, który w sobotę obchodzi 39. urodziny. Za nim sklasyfikowani są Brytyjczyk Oliver Townend i Chińczyk Alex Hua Tian.
Kolejna część rywalizacji WKKW odbędzie się w niedzielę.
2:32 LEKKOATLETYKA
Joanna Linkiewicz awansowała do półfinału biegu na 400 metrów przez płotki w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Uzyskała 10. czas w sobotnich eliminacjach – 54,93. To jej rekord życiowy.
W ostatniej, piątej serii Polka zajęła czwarte miejsce. Wygrała Amerykanka Dalilah Muhammad – 53,97.
Z każdego z biegów awans wywalczyły po cztery zawodniczki plus cztery kolejne z najlepszymi czasami.
Półfinałowa rywalizacja na 400 m ppł kobiet zaplanowana jest na poniedziałek, zaś finał tej konkurencji w środę.
2:40 LEKKOATLETYKA
Piotr Lisek po skoku na 5,75 w trzeciej próbie awansował do finału skoku o tyczce igrzysk olimpijskich w Tokio. W eliminacjach odpadli dwaj pozostali polscy lekkoatleci w tej konkurencji – Paweł Wojciechowski (5,30) i Robert Sobera (5,65).
Wysokością kwalifikacyjną miało być 5,80, jednak okazało się, że nie było potrzeby tyle skoczyć.
Poprzeczkę na 5,75 pokonali w pierwszej próbie m.in. faworyt i rekordzista świata Szwed Armand Duplantis oraz doświadczony Francuz Renaud Lavillenie (odpadł jego brat Valentin), choć wcześniej męczył się na 5,50.
Lisek miał nieco kłopotów – wysokość 5,65 pokonał za trzecim razem, ocierając się o poprzeczkę. Podobnie było na 5,75, gdy również zaliczył wysokość przy trzecim podejściu.
Do finału nie udało się awansować Wojciechowskiemu oraz Soberze. Pierwszy uzyskał tylko 5,30, natomiast Sobera – 5,65, a do ostatniej próby na 5,75 nie przystąpił, prawdopodobnie z powodu kontuzji.
Wojciechowski, mistrz świata z 2011 roku, po raz trzeci nie przebrnął eliminacji w igrzyskach – poprzednio w 2012 roku w Londynie i w 2016 w Rio de Janeiro.
Z powodu koronawirusa nie wystąpił w eliminacjach jeden z kandydatów do medalu, dwukrotny mistrz świata Amerykanin Sam Kendricks.
Finał odbędzie się we wtorek o godz. 12.20 czasu polskiego.
3:22 LEKKOATLETYKA
Mateusz Borkowski i Patryk Dobek awansowali do półfinałów biegu na 800 metrów w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Pierwszy z nich zajął drugie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym, a Dobek był w swoim trzeci.
Borkowski uzyskał czas 1.45,34, przegrywając zaledwie o 0,01 s na finiszu z Kenijczykiem Emmanuelem Kipkurui Korirem.
Natomiast czas Dobka to 1.46,59. W tym biegu najlepszy był Meksykanin Jesus Lopez – 1.46,14, przed Belgiem Eliottem Crestanem – 1.46,19.
Półfinały na 800 m odbędą się w niedzielę, a finał – 4 sierpnia.
04:01 LEKKOATLETYKA
Pia Skrzyszowska i Klaudia Siciarz awansowały do półfinału biegu na 100 metrów przez płotki w igrzyskach olimpijskich w Tokio.
W trzeciej serii Skrzyszowska zajęła trzecie miejsce z rekordem życiowym 12,75. Wygrała Nigeryjka Tobi Amusan – 12,72.
Natomiast w ostatniej, piątej, na szóstej pozycji uplasowała się Siciarz – 12,98. Zwyciężyła Portorykanka Jasmine Camacho-Quinn – 12,41.
Z każdego z biegów awans wywalczyły po cztery zawodniczki plus cztery kolejne z najlepszymi czasami i w tym gronie była Siciarz.
Skrzyszowska miała dziewiąty rezultat sobotnich eliminacji.
Półfinałowa rywalizacja na 100 m ppł kobiet zaplanowana jest na niedzielę, zaś finał tej konkurencji w poniedziałek.
13:50 LEKKOATLETYKA: 800 m kobiet, półfinały – Joanna Jóźwik
14:35 LEKKOATLETYKA:
W sobotnim finale, o godz. 14.35 czasu polskiego, będzie rywalizowało aż dziewięć sztafet. Cofnięto dyskwalifikację Amerykanów, zaś później do finału włączono i Niemców, którym wcześniej przyznano miejsce w finale właśnie po dyskwalifikacji sztafety USA.
Najlepszy czas eliminacji miała Polska. Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kajetan Duszyński wynikiem 3.10,44 poprawili rekord Europy.
Do USA należy natomiast rekord świata. Rezultat 3.09,34 Amerykanie osiągnęli podczas mistrzostw świata w Dausze dwa lata temu.
03:30 PŁYWANIE
Pływak Jakub Majerski zajął piąte miejsce w finale 100 m st. motylkowym w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Czas 50,92 jest rekordem Polski. Zwyciężył Amerykanin Caeleb Dressel, który ustanowił rekord świata – 49,45.
Dressel wyprzedził Węgra Kristofa Milaka (49,68), a na trzeciej pozycji uplasował się Szwajcar Noe Ponti (50,74). Rezultat Milaka to rekord Europy.
Majerski zajął piątą lokatę ex aequo z Australijczykiem Matthew Temple.
W czwartek w eliminacjach odpadł Paweł Korzeniowski, który z wynikiem 52,00 był 22.
04:11 PŁYWANIE
Paweł Juraszek odpadł w półfinale wyścigu na 50 m st. dowolnym w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polski pływak uzyskał czas 21.88, co dało mu łącznie czternaste miejsce. Najlepszy okazał się utytułowany Amerykanin Caeleb Dressel – 21,42.
Finał tej konkurencji zaplanowano na niedzielę.
Dressel wywalczył już dwa złote medale w Tokio w stylu dowolnym – na 100 metrów oraz w sztafecie 4×100 m.
4:32 PŁYWANIE
Katarzyna Wasick uzyskała piąty wynik w półfinale – 24,26 i awansowała do niedzielnego finału na dystansie 50 metrów stylem dowolnym w olimpijskiej rywalizacji w pływaniu w Tokio.
W drugim wyścigu półfinałowym Polka zajęła trzecie miejsce, za Australijką Emmą McKeon – 24,00 (rekord olimpijski) i Amerykanką Abbey Weitzeil – 24,19.
Pierwszy półfinał wygrała Dunka Pernille Blume – 24,08.
Aneta Stankiewicz zajęła 16. miejsce (1167 pkt) w eliminacjach strzelania z karabinu małokalibrowego w trzech postawach na dystanie 50 metrów i nie wystąpi w sobotnim finale olimpijskiej rywalizacji w Tokio.
Startowało 37 zawodniczek, które strzelały w postawach: klęczącej, leżącej i stojącej. Najlepiej spisała się Julia Zykowa z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego – 1182 pkt.
Piotr Myszka zajął szóste, a Zofia Klepacka (Legia Warszawa) dziewiąte miejsce w klasie RS:X na igrzyskach. Żeglarz AZS AWFiS Gdańsk był przed podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym czwarty i miał szansę na srebrny medal, ale został w nim zdyskwalifikowany.
W ostatnim starcie z udziałem 10 czołowych deskarzy los 40-letniego Polaka podzielili dwaj wyprzedzający go zawodnicy – drugi Francuz Thomas Goyard oraz trzeci Włoch Mattia Camboni. Wszyscy popełnili falstart.
W klasyfikacji generalnej triumfował Holender Kiran Badloe, srebrny medal wywalczył Goyard, a brązowy Chińczyk Kun Bi.
Z kolei Klepacka była w wyścigu medalowym piąta, ale nie poprawiła dziewiątej lokaty. Na najwyższym stopniu stanęła mistrzyni świata sprzed dwóch lat Chinka Yunxiu Lu, druga była broniąca tytułu mistrzyni Europy oraz brązowa medalistka czempionatu globu Francuzka Charline Picon, a trzecia Brytyjka Emma Wilson.
Bartłomiej Adamus uzyskał w rwaniu 163 kg i jest dziewiąty w kat. 96 kg w olimpijskim turnieju w podnoszeniu ciężarów. Prowadzi z rezultatem 178 kg Kanadyjczyk Robert Santavy.
Polak spalił pierwsze podejście do 160 kg, drugie do tego samego ciężaru było udane. W trzecim czysto zaliczył 163 kg, do rekordu życiowego zabrakło mu 2 kg.
W podrzucie na pierwsze podejście ma zgłoszone 195 kg.
Joanna Jóźwik nie awansowała do finału biegu na 800 metrów w igrzyskach olimpijskich w Tokio. W swoim półfinale Polka zajęła piąte miejsce.
Joanna Jóźwik uzyskała słaby czas 2.02,32 i ani przez moment w biegu półfinałowym nie zbliżyła się do miejsc premiowanych awansem do finału. Pierwsza w jej serii była Jamajka Natoya Goule – 1.59,57. Najszybsza w półfinałach była Amerykanka Athing Mu – 1.58,07.
W 2016 roku Jóźwik zajęła piąte miejsce w finale igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
Dzisiejszy bieg pokazał, że nie byłam dobrze przygotowana. Co innego wskazywały sprawdziany na obozie, ale nie chcę się tłumaczyć. (…) Nie wiem, czy nie jestem już tym wszystkim zmęczona. Organizm sportowca bywa kruchy i jak widać mój, gdy wchodzi na wyższe obroty, to łapie kontuzje – powiedziała Polka w wywiadzie dla TVP po półfinałowym biegu.
Polska sztafeta mieszana 4×400 m w składzie Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński zdobyła złoty medal olimpijski. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.
Biało-czerwoni już w półfinale pokazali, że są niesamowicie mocni. Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Duszyński czasem 3.10,44 poprawili w piątek rekord Europy. Już wówczas mówili, że przetrwa on tylko 24 godziny, a w finale będzie “gruby medal”. Jak powiedzieli, tak zrobili.
Sztafeta mieszana 4×400 m debiutowała w Tokio w programie igrzysk. Polacy zostali więc pierwszymi mistrzami olimpijskimi w tej konkurencji.
Piotr Kantor i Bartosz Łosiak żegnają się z igrzyskami olimpijskimi w Tokio: w meczu barażowym o awans do 1/8 finału turnieju siatkarzy plażowych Polacy przegrali z Hiszpanami Pablo Herrerą i Adrianem Gavirą 1:2 (29:31, 21:19, 7:15). [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS