A A+ A++

Grupa Azoty ZAK S.A. od lat wspiera wydarzenia artystyczne, fundacje charytatywne, aktywnie angażuje się w edukację i propaguje aktywność sportową. W ramach społecznej odpowiedzialność biznesu inwestuje w młode talenty, których umiejętności mają szansę na rozkwit.

Otrzymując odpowiednie wsparcie, sportowcy niejednokrotnie stają się dumą regionu opolskiego, promując go na całym świecie. Przykładem jest wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy, parabadmintonista Bartłomiej Mróz. Grupa Azoty ZAK S.A. wspiera go od początku kariery.

Rodowity kędzierzynianin

Bartek urodził się bez prawego przedramienia. W parabadmintonie zawodnik startuje w kategorii osób z niepełnosprawnością jednej ręki. Treningi prowadzi też dla innych niepełnosprawnych. Początkowo trenował w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Głubczycach i Miejskim Międzyszkolnym Klubie Sportowym w Kędzierzynie-Koźlu. Aktualnie reprezentuje klub UKS Kłodnica w Kędzierzynie-Koźlu i trenuje w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich.

Sport jako sposób na życie

Studiuje w Warszawie na Akademii Wychowania Fizycznego i Wyższej Szkole Edukacji o Sporcie, kontynuując zawody na międzynarodowym szczeblu, dążąc do zrealizowania największego marzenia związanego z karierą sportową – udziale w olimpiadzie w Tokio. Kariera zawodowa, studia, to jednak było zbyt mało. Ambicją Bartka stała się też popularyzacja parabadmintona jako dyscypliny sportowej i wsparcie osób niepełnosprawnych. Wykorzystał osobiste sukcesy sportowe jako pomysł na aktywizację młodych talentów w swojej dziedzinie. W 2018 roku założył fundację, która działa na rzecz rozwoju parabadmintona w Polsce i promuje aktywność sportową, szczególnie wśród osób niepełnosprawnych. Wszystkimi tymi poczynaniami zawodnik dzieli się na bieżąco na profilach w mediach społecznościowych, które obserwuje rzesza fanów: na Instagramie niemal 16 tysięcy, na Facebooku ponad 4 tysiące osób. To uczyniło z Bartka ważnego, liczącego się międzynarodowo lidera opinii.

Jest najlepszym Polakiem w parabadmintonie i numerem 4 na świecie. Ma za sobą wiele sukcesów, w tym sześć medali mistrzostw świata. Wśród najważniejszych można również wymienić zdobycie tytułu Mistrza Europy w 2018 roku i trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w 2019 roku. Przed nim osiągnięcie tego najbardziej upragnionego – startu
w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.

Fot. Fundacja Bartłomieja Mroza

Tokio dream

Już w 2013 roku rodzice Bartka marzyli o udziale syna w igrzyskach: „Całą rodziną wspieramy syna duchowo i finansowo, w ramach naszych możliwości. Sukcesy cieszą i napawają dumą. Ale najcenniejszy jest fakt, że naprawdę dobrze radzi sobie z trudnościami dnia codziennego. Liczymy na dalszy rozwój Bartka, pod kątem nauki i sportu. Oczywiście naszym marzeniem jest ujrzeć syna na olimpiadzie”.

Siedem lat temu parabadminton nie był jeszcze dyscypliną sportu rozgrywaną na igrzyskach paraolimpijskich. Światowa Federacja Badmintona postawiła sobie za cel, by znalazł się on w programie wydarzenia w 2020 roku. Dla Bartka start w igrzyskach byłby ukoronowaniem kariery. Marzenie o Tokio stało się w tym roku tak bliskie i jednocześnie znów dalekie – z powodu koronawirusa.

Obecnie Bartek oczekuje na informacje odnośnie kwalifikacji, po udziale w dwunastu z trzynastu turniejów kwalifikacyjnych (ostatni z nich został odwołany). Aktualnie zajmuje 4. miejsce w rankingu olimpijskim. Rzeszom kibiców zawodnika pozostaje trzymać kciuki, by Tokio stało się ukoronowaniem jego sportowej kariery i kolejnym powodem do dumy dla Grupy Azoty.

Bartłomiej Mróz. Fot. Paweł Stelmach

Aktywność w mediach społecznościowych

Bartek jest znany z pokonywania przeszkód. Gdy pandemia zablokowała starty w zawodach sportowych, przeniósł aktywność do mediów społecznościowych, gdzie włączył się w akcję #zostańwdomu, proponując różne alternatywne możliwości treningowe dla utrzymania kondycji. Jednym z tych projektów jest #ZAKSANChallange, w którym wspólnie z Grupą Azoty zachęcił innych do kreatywnego podejścia do ćwiczeń fizycznych.

Fundacja Bartłomieja Mroza

„Wierzę, że fundacja pozwoli mi realizować plany związane z upowszechnianiem mojej dyscypliny i stanie się ona częścią życia wielu niepełnosprawnych, którzy z tej rywalizacji zaczną czerpać tyle radości, ile ja.”

Strona fundacji: fundacjabartlomiejamroza.pl

Najważniejsze osiągnięcia

„Pracuję na medal każdego dnia, robię wszystko by być gotowym na ten najważniejszy moment.”

Dotychczasowy dorobek Bartka to 63 medale w turniejach międzynarodowych, w których zawiera się:

  • 6 medali z mistrzostw świata i 7 z mistrzostw Europy
  • 20 złotych medali
Mistrz Europy – European Para-Badminton Championships (2018 – podwójny, 2016-debel, 2014-debel) Wicemistrz Świata – Para-Badminton European Championships (2015 – podwójny, 2013 – podwójny) Wicemistrz Europy (2016, 2014, 2012) Brązowy Medal Mistrzostw Świata (2019, 2017)

Projekt #ZAKSANchallenge w mediach społecznościowych zachęcający do aktywności sportowej – fot. Fundacja Bartłomieja Mroza

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKłótnia w Senacie. Kamiński do Pęka: Jaką wiedzę ukrywa pan przed Polakami?
Następny artykułPopołudniowy raport. 1 zakażenie na Podkarpaciu