Więzień polityczny, który w czasie pobytu w areszcie i miejscu odosobnienia odbył dwie wielodniowe głodówki, wkrótce stanie przed sądem, który może wysłać go do kolonii karnej. Obecnie przebywa w półzamkniętym zakładzie poprawczym w Witebsku, gdzie odbywa karę 1,5 roku prac przymusowych.
Administracja zakładu karnego typu otwartego nr 9 w Witebsku zarzuca mu sześciokrotne złamanie regulaminu. Wśród nich są wymieniane „poważne” naruszenia: zaśnięcie na krześle w dzień, niezastosowanie się do polecenia „cisza nocna”. Administracja uważa, że to wystarczy, aby ukarać więźnia karą pozbawienia wolności. Igor uważa zachowanie administracji za presję polityczną.
„Chemia ze skierowaniem”: skazywanym w politycznych procesach grożą lata przymusowej pracy
2021.01.31 17:42
Grodzieński muzyk i aktywista stwierdził, że od razu poczuł wyjątkowo traktowane przez strażników: uznano go za skłonnego do ekstremizmu i nie zapewniono mu odpowiednich badań lekarskich. Jak twierdzi, presja nasiliła się, gdy odmówił podpisania prośby o ułaskawienie.
W sierpniu po pierwszych „przewinieniach” został wtrącony do karceru. Jest to pojedyncza cela, w której panują o wiele gorsze warunki niż zakładzie poprawczym. Ten na przykład można opuścić za zgodą nadzorców – pójść do pracy czy na zakupy. Przebywający w karcerze więzień jest tymczasem pozbawiony resztki przysługujących mu praw. Bancer spędził w nim rekordowy jak na białoruskie warunki okres 40 dni. W proteście przeciwko prześladowaniom podjął 19-dniowy strajk głodowy.
Igor Bancer po 40 dniach w karcerze źle się czuje i nie otrzymuje pomocy
2021.09.15 18:54
Według więźnia politycznego rozprawa, która odbędzie się 23 września br., będzie miała pokazowy charakter. Odbędzie się w zakładzie poprawczym, w którym oprócz Bancera przebywa co najmniej innych 10 więźniów politycznych. Sąd również wyznaczy nowy okres, który będzie on musiał odsiedzieć w kolonii karnej. Panuje w niej również przymus pracy, a więźniowie mogą poruszać się jedynie po jej terenie w miejscach wyznaczonych.
Kiedyś gułag, dziś kolonia karna. Białoruscy „polityczni” trafiają do obozów pracy
2021.02.27 08:00
Igor Bancer ma 41 lat. Jest grodzieńskim muzykiem punkowym, aktywistą miejskim, anarchistą i antyfaszystą. W przeszłości pełnił funkcję rzecznika prasowego Związku Polaków na Białorusi. Prywatnie jest mężem Andżeliki Orechwo, przewodniczącej Rady Naczelnej Związku Polaków. Mają dwójkę małych dzieci.
„Chemia ze skierowaniem”: skazywanym w politycznych procesach grożą lata przymusowej pracy
2021.01.31 17:42
Na 1,5 roku prac poprawczych został skazany za performance uliczny – taniec bez spodni przed radiowozem milicji po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Jeszcze w areszcie śledczym, domagając się prawa do uczciwego wyroku, punkowiec przez 16 dni prowadził ostry protest głodowy, w którego czasie powstrzymywał się od jedzenia i picia. Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały go za więźnia politycznego.
Tania siła robocza w białoruskich koloniach karnych. Jak państwo zarabia na pracy więźniów
2021.09.20 13:56
jb/ belsat.eu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS