Powstał pierwszy mikroukład scalony wykonany w litografii 2 nm. Udało się to firmie IBM w laboratorium w Albany (stan Nowy Jork, USA) – poinformowała ona o sukcesie w wiadomości na swojej stronie. Chip o wielkości paznokcia może zawierać nawet 50 miliardów tranzystorów. Nowa technologia może być sporym przełomem dzięki dużo mniejszemu zapotrzebowaniu na energię. Procesory wykonane w procesie 2 nm powinny zużywać 75% mniej energii elektrycznej od obecnych konstrukcji 7-nanometrowych.
Przy zachowaniu podobnej konsumpcji energii wydajność może być większa o 45%. Zysk mocy lub zwiększona energooszczędność to cechy pożądane w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i laptopy, oraz w centrach danych i superkomputerach wykorzystywanych do obliczeń AI. Według IBM, proces 2 nm może czterokrotnie zwiększyć czas pracy smartfona w jednym cyklu akumulatora. W przypadku serwerów danych, które odpowiadają za jeden procent globalnego zużycia energii, zmniejszenie śladu węglowego także jest wartym odnotowania osiągnięciem.
Innowacja IBM, którą jest ten nowy 2 nm chip, ma zasadnicze znaczenie dla całej branży półprzewodników i IT – rzekł Dario Gil, starszy wiceprezes i dyrektor działu badań IBM.
Kiedy w 2017 roku IBM wytworzyło pierwszy chip 7 nm, to także był swego rodzaju przełom i nowość. Obecnie procesory w tej technologii są już w powszechnym użyciu, jak chociażby najnowsze Ryzeny od AMD. Czy tym razem także będziemy musieli poczekać 4 lata na procesory 2 nm? Czas pokaże, ale już pojawiają się już układy w litografii 5 nm, jak np. Snapdragon 888 lub Apple M1. TSMC także pracuje nad technologiami wytwarzania chipów 2 nm, jak również 3 nm i 4 nm. Według planów tajwańskiego producenta procesory wyprodukowane w dwóch ostatnich litografiach mogą być gotowe już w 2022 roku.
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS