A A+ A++

Liczba wyświetleń: 430

Według agencji Reuters, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 14 lipca ogłosi jeden z najpowszechniejszych sztucznych słodzików, tj. aspartam, za czynnik rakotwórczy. Według strony internetowej agencji Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (część WHO) wymieni go jako „potencjalnie (prawdopodobnie) rakotwórczy dla ludzi”. Przedstawiciele biznesu mają jednak obawy, że ta informacja wywoła jedynie niepokój wśród konsumentów i producentów.

Aspartam jest uważany za jeden z najpopularniejszych słodzików na świecie. Ma taką samą zawartość kalorii jak cukier, ale jest znacznie słodszy. Dodaje się go do słodkich napojów gazowanych, gum do żucia, jogurtów i wyrobów cukierniczych.

Według dziennikarzy Reutersa, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC, część WHO) wyda 14 lipca oświadczenie stwierdzające, że aspartam jest wymieniony jako dodatek do żywności „potencjalnie (prawdopodobnie) rakotwórczy do ludzi”. Jednak dwa źródła nie mają jeszcze danych, czy zostanie zadeklarowana bezpieczna dawka aspartamu. Podobne oświadczenie uzupełniające informacje IARC zostanie wydane przez Wspólny Komitet Ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności (JECFA).

W sumie IARC ma cztery kategorie rakotwórczości substancji i skutków. Do pierwszej grupy należą substancje, co do których istnieją wystarczające dowody na ich rakotwórczość, czyli tytoń, alkohol i przetworzone mięso. Grupa 2A obejmuje substancje i skutki „prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi”. W tym przypadku istnieją ograniczone dane (gdzie prawdopodobny jest związek przyczynowy między czynnikiem a nowotworem, ale nie można wiarygodnie wykluczyć przypadku lub błędu) u ludzi i dość dobre dane dotyczące rakotwórczości u zwierząt. Obejmuje to emisje ze smażenia żywności, spożycia czerwonego mięsa i pracy na nocną zmianę.

Grupa 2B obejmuje substancje i skutki, które są „prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi”. Tutaj, w towarzystwie środków chemicznych przemysłu włókienniczego i poligraficznego, tradycyjnych azjatyckich kiszonych warzyw, pól elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej i 318 innych pozycji, chcą dodać aspartam. Najwyraźniej były tylko ograniczone dane na temat rakotwórczości u ludzi i „mniej niż wystarczające” dane dotyczące zwierząt doświadczalnych dla niego. Trzecia grupa obejmuje substancje i skutki, których nie można zaklasyfikować jako rakotwórcze dla człowieka, a czwarta – „prawdopodobnie nierakotwórcze”.

Wcześniejsze podobne oświadczenia IARC dotyczące różnych substancji budziły niepokój wśród konsumentów, skutkowały procesami sądowymi, zmuszały producentów do ponownego rozważenia receptury produkcyjnej i stosowania alternatywnych bezpiecznych substancji. Za takie twierdzenia IARC jest często krytykowana za niepotrzebne alarmowanie, ponieważ nie zawsze jest jasne, jakie konkretne kroki należy podjąć w związku z jej twierdzeniami (na przykład tak było w przypadku jedzenia czerwonego mięsa, które „prawdopodobnie powoduje raka” i korzystanie z telefonów komórkowych, które „potencjalnie powoduje raka”).

Jednak według źródeł zbliżonych do IARC, wpisanie aspartamu na listę potencjalnych czynników rakotwórczych ma zachęcić do dalszych badań, które pomogą konsumentom i producentom wyciągnąć dokładniejsze wnioski.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Aspartam, Nowotwory, Rak, Słodziki, Sztuczne słodziki

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTen park odzyskuje dawny blask! Strefa wejściowa jak nowa
Następny artykułMotocykl wjechał w auto. Poważne obrażenia młodych mężczyzn