A A+ A++

W Małej Galerii Fotografii, funkcjonującej w Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9), czynna jest wystawa fotografii warszawskiego artysty Eugeniusza Helberta.

Na pierwszy rzut oka wystawa utrzymana jest w klimacie lata, bo i morze, niebo i dużo koloru. Tylko ten tytuł „I zostaną tylko cienie” brzmi niezbyt optymistycznie. Na wszystkich, profesjonalnie oprawionych fotografiach jest morze, z którego wyłaniają się nierzeczywiste, na wpół realne sylwetki rybackich kutrów. Jedne zanikają w świetlistej poświacie lub mgle, inne przenikają przez siebie jak pociągi w opowieściach Grabińskiego. Lśnią jaskrawymi barwami resztek farb, którymi pomalowane były kadłuby kutrów. Barwy odbijają się w załamaniach fal, tworząc baśniowe kompozycje, nad którymi artysta doskonale panuje. Wszystkie fotografie zawierają przesłanie: tak właśnie zanika pewien kawałek naszego świata. Autor nazywa ten cykl „bajką”. Bajką z morałem zaczerpniętym z mądrości Indian ze szczepu Kri:,

„Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zdechnie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy”. 

W tekście towarzyszącym wystawie autor wyjaśnia, że chce zwrócić uwagę na zatrucie naszych rzek i degradację środowiska, czego skutkiem jest ginące rybołówstwo, którego właściwie już nie ma. Pozostało jedynie, jako tytułowe cienie na fotografiach Helberta. Cała wystawa jest artystycznym protestem zbudowanym w konwencji baśni, czasem mrocznej. Autor jakby na przekór przesłaniu, jakie niosą fotografie, utrzymał je w stylistyce dekoracyjnych, przyjemnych dla oka obrazów, które z powodzeniem mogą zawisnąć na ścianie.  

Jacek Szwic

Eugeniusz Helbert – artysta fotograf, fotoreporter, dydaktyk, przez lata związany z Muzeum Azji i Pacyfiku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Fotoklubu RP, członkiem Zarządu Klubu Fotografii Prasowej w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich oraz Związku Zawodowego Twórców Kultury. Znalazł się w gronie Osobistości roku 2021 według Britishpedia, Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej.
Wystawy indywidualne: „Małe ojczyzny” (Galeria Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie); „Warszawa z kajeciku” (Podcienia Ratusza Miejskiego w Warszawie); „Po Kątach – wspomnienia z wakacji” (Festiwal Fotografii w Wojnowie); „Małe Ojczyzny II” (Kazimierz Dolny); „Balet” – impresje fotograficzne na temat przedstawień baletowych Teatru Wielkiego w Warszawie (Festiwal Fotografii w Wojnowie); „21 kartek z kajeciku” (Mała Galeria ZPAF w Warszawie, Chorzowskie Centrum Kultury, Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF w Szczecinie, Dom Kultury w Łomży, Katowickie Centrum Kultury).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł3 albo 4? Ile wyrośniętych bocianów zmieści się na jednym słupie? Może 5? Mało! 6? Jeśli to gmina Słupno, to… liczymy dalej
Następny artykułPiekielnie udany weekend z Diabłem Weneckim (fotogaleria)