A A+ A++

Na Wyspach pojawiła się inicjatywa wprowadzenia zakazu handlu 26 grudnia, czyli w tzw. Boxing Day. Pomysł osiągnął wielką popularność i petycja w tej sprawie została podpisana przez setki tysięcy osób. Dodatkowy dzień wolnego dzięki temu miałyby dostać osoby pracujące w sklepach i sprzedaży.

r e k l a m a





Zobacz także:

Jak podał The Thelegraph, brytyjscy parlamentarzyści będą debatować nad zmianami przepisów dotyczących pracy w Boxing Day. Decyzja o spotkaniu w Parlamencie została podjęta tuż po tym, kiedy pod petycją o zakazie handlu 26 grudnia podpisało się 140 tys. osób, a kolejne 6 tys. zostawiło pod ankietą komentarze. Pod odrębną petycją umieszczoną na change.org podpisało się 220 tys. osób. Jak przekonywała laburzystka Helen Jones, prezes Petitions Committee, obecnie funkcjonujący zapis prawny uderza przede wszystkim w najmniej zarabiających pozbawiając ich możliwości spędzenia Świąt z rodziną.

Mimo ogromnego poparcia wśród społeczeństwa dla tej inicjatywy, premier May nie zalicza się do entuzjastów tego pomysłu. Jak tłumaczyła, nie jest rolą rządu wydawania nakazów, kiedy przedsiębiorcy powinni mieć otwarte swoje sklepy. Jednak Helen Jones przekonuje, że rząd ma kompetencje do podjęcia takich działań i w tym przypadku powinien z nich skorzystać.

Jak argumentowała Jones, praca w Boxing Day nie jest wcale lepiej płatna, co więcej, nastręcza ona wielu osobom trudności, m.in. z dojazdem czy zapewnieniem opieki dzieciom. ‘Nikt nie umrze z powodu zamkniętego sklepu, a w ten sposób możemy korzystać z prawa do robienia zakupów, kiedy chcemy i wstawić się za nisko opłacanymi pracownikami, którzy są wykorzystywani i pozbawiani prawa do spędzenia Świąt z bliskimi’.

Propozycja zmiany przepisów nie spotkała się także z jednoznacznym entuzjazmem ze strony British Retail Consortium. Jak wyjaśniała rzeczniczka organizacji, w większości przypadków przedsiębiorcy sami ustalają godziny pracy w zależności od potrzeb i preferencji klientów, na których potrzeby odpowiadają. Ponadto, pracodawcy oferują na tyle elastyczne zmiany, aby pracownicy mieli szanse na spędzenie czasu z rodziną.

Małgorzata Sypniewska / POLEMI.co.uk
Fot.: xtock / Shutterstock

Linki sponsorowane



Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!


Warto przeczytać…

Grafika

Grafika

Grafika

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł7 pechowych ciekawostek o czarnych kotach
Następny artykułDzięki pomyłce banku stał się milionerem, później trafił do więzienia, ale i tak go uniewinnili