A A+ A++

„Człowiek może wyjść z I LO, ale I LO nie wyjdzie z człowieka” – takie hasło witało dziś gości wchodzących do auli najstarszego liceum ogólnokształcącego w Lubinie. Szkoła obchodzi właśnie swoje 75. urodziny.

Pierwsi uczniowie rozpoczęli tu naukę 1 września 1948 roku. Końcowe świadectwa odebrało trzy lata później 16 osób. Do dziś mury I Liceum ogólnokształcącego w Lubinie opuściło łącznie około 12,5 tys. absolwentów, którymi przez te lata opiekowało się 550 nauczycieli.

W 1968 roku patronem szkoły został Mikołaj Kopernik i w tym samym czasie nazwisko astronoma nadano też ulicy, przy której mieści się liceum.

Dziś w 22 klasach „Kopernika” uczy się 733 uczniów, a wiedzę przekazuje im etatowych 35 nauczycieli. Część z nich odebrała dziś też nagrody, przyznawane z okazji przypadającego na 14 października Dnia Edukacji Narodowej.

– Antyczny model to mistrz i uczeń. Do tego będziemy dążyć w przyszłości – zażartował podczas dzisiejszej uroczystości dyrektor szkoły Józef Marciniszyn. – Aktualnie możemy tylko podziwiać zapał, energię i zaangażowanie grona pedagogicznego, bo żeby sprostać inteligentnej i wymagającej młodzieży, trzeba się naprawdę napracować. Pomagać im w spełnianiu marzeń i aspirować do tego, by być ich mistrzem.

Wśród zaproszonych gości była poprzednia dyrektorka szkoły Barbara Tokarska oraz przedstawiciele władz samorządowych, w tym powiatu lubińskiego, który jest organem prowadzącym szkołę.

– Najważniejsi zawsze byli i będą ludzie. Wasza szkoła przez te lata miała pięciu dyrektorów. Tu nie ma kadencyjności i to dobrze, bo jest ciągłość pracy z uczniami i poziom nauki, za który byliście, jesteście i – mam nadzieję – będziecie chwaleni. Pierwszy ogólniak cieszy się zasłużoną renomą i tego wam gratuluję – mówił Paweł Kleszcz, starosta lubiński.

– Pamiętam, że gdy sama dojeżdżałam do sąsiedniej szkoły, to widziałam, to z tego budynku wychodzili uczniowie w pięknych granatowych mundurkach. I zawsze mnie intrygowało: co tu takiego wyjątkowego było. I dalej jest to szkoła z wysokim prestiżem – podkreśliła przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego Jadwiga Musiał.

Renoma I LO przyciąga kolejne pokolenia:

– Chciałam się tu uczyć, bo starsi koledzy mówili, że tu jest wyjątkowa atmosfera, że dzieje się dużo różnych rzeczy, które w innych szkołach się nie zdarzają. Plus to, że nasza szkoła ma zawsze dobre wyniki matur – opowiada Zuzanna Kowalik z 3d.

– Budynek szkoły jest unikatowy, jest ładna okolica, park blisko. I też słyszałem, że maturzyści tutaj osiągają bardzo dobre wyniki na egzaminach. To mnie przekonało do tej szkoły – dodaje jej klasowy kolega Michał Gradecki.

O tym, jak ważny jest licealny czas, mówił zgromadzonym w auli uczniom wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lubinie, Tomasz Górzyński, sam będący absolwentem II LO.

– Ja skończyłem swoją szkołę prawie ćwierć wieku temu, a mimo to spotykamy się z ludźmi do dzisiaj. I do dzisiaj spieramy się, która szkoła była lepsza: czy pierwszy, czy drugi. No, niestety, „Kopernik” wygrywa w tych sporach bardzo często – właśnie dzięki wam, absolwentom, którzy z tej szkoły wyjdziecie. I powiem więcej: te przyjaźnie, które tutaj zawrzecie, co dzisiaj między sobą zbudujecie, to z wami zostanie.

Fot. BM

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwsza od ponad trzech dekad budowa szkoły w Stalowej Woli
Następny artykułŚwidnik: Wysłała zdjęcie swojej karty oszustom