A A+ A++

Ten rocznik nie ma powodów do obaw – miejsca w szkołach ponadpodstawowych znajdą się dla wszystkich uczniów. Oczywiście liczba zdobytych punktów decyduje, do której ze szkół zostaną przyjęci. Póki co, do 22 lipca, absolwenci szkół podstawowych mają czas na potwierdzenie woli uczęszczania do danej placówki, a 23 lipca wywieszone zostaną listy przyjętych.

Fot. Pixabay

W ubiegłych latach absolwenci szkół podstawowych nie mieli łatwo. Najpierw wyż demograficzny, później kumulacja 6- i 7-latków, którzy jako podwójne roczniki rozpoczęły naukę w szkole. W efekcie szkoły średnie pękały w szwach, a uczniowie ze słabszymi wynikami często musieli podjąć dalszą naukę nie tam, gdzie chcieli, a tam, gdzie zostały miejsca. Także w ościennych gminach.

– W ubiegłym roku ponad 200 uczniów nie zostało nigdzie zakwalifikowanych, a mimo to później znaleźli miejsca w placówkach oświatowych. W tym roku niezakwalifikowanych jest około 30 osób, a w szkołach – łącznie ze szkołą w Rudnej – mamy ponad 50 wolnych miejsc, więc uczniowie nie mają powodów do obaw – wyjaśnia Aleksander Bobowski, dyrektor departamentu edukacji w Starostwie Powiatowym w Lubinie.

Aktualnie, podlegające pod powiat lubiński, szkoły ponadpodstawowe zakończyły właśnie etap kwalifikacji uczniów.15 lipca uczniowie poznali wyniki i dowiedzieli się, do jakiej szkoły zostali zakwalifikowani. Teraz mają czas do 22 lipca na potwierdzenie woli nauki w danej placówce i 23 lipca pojawią się listy przyjętych. Trzeba pamiętać o dostarczeniu oryginału świadectwa oraz wyniku egzaminu kończącego szkołę podstawową.

– Po 23 lipca, jeśli w danej szkole pozostaną wolne miejsca, dyrektorzy będą mogli przyjąć dodatkowych uczniów. Po listach zakwalifikowanych widać, że są jeszcze wolne wolne miejsca w II Liceum Ogólnokształcącym. Na dwóch profilach było jeszcze po pięć wolnych miejsc. W Zespole Szkół r 1 są też pojedyncze wolne miejsca – wylicza dyrektor Bobowski.

A jakie szkoły cieszą się w tym roku największym zainteresowaniem?

– Jeżeli chodzi o licea, to najwięcej chętnych i najwyższa punktacja była w I Liceum Ogólnokształcącym. Tam, żeby się zakwalifikować, na niektóre profile trzeba było mieć 150 punktów, a na kierunki humanistyczne – około 130 punktów. Jeżeli chodzi o technikum, najbardziej oblegane było Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 na ulicy Szpakowej. W szkołach podlegających pod powiat lubiński mieliśmy przygotowane 536 miejsc i mniej więcej tylu mieliśmy absolwentów ze wszystkich szkół podstawowych z powiatu lubińskiego. Każdy będzie miał miejsce w szkole i problemów raczej nie będzie – dodaje.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStartuje ukochana PKO Ekstraklasa
Następny artykułDzień dobry Katowice. Nowy most nad Rawą jest gotowy