A A+ A++

Właściciel częstochowskiej huty inwestuje na Węgrzech. Nowe piece elektryczne mają spowodować redukcję emisji dwutlenku węgla o 80 proc. i zwiększyć efektywność oraz konkurencyjność huty w Dunaferr. Zakład w Częstochowie wciąż stoi.

Huta w Częstochowie stoi, a właściciel inwestuje na Węgrzech
fot. Jianan Yu / /  Reuters / Forum

Firma Liberty, w Polsce znana głównie z bycia właścicielem Huty w Częstochowie, zdecydowała się na zamianę wielkich pieców na piece elektryczne w hucie w Dunaferr na Węgrzech. To nie tylko decyzja o wymiarze środowiskowym – emisja CO2 nowych pieców ma być o 80 proc. mniejsza, ale i ekonomiczna – inwestycja ta ma zwiększyć efektywność oraz konkurencyjność węgierskiego zakładu.

Przejmując hutę węgierską Dunaferr i trwale wyłączając jej wielkie piece, Liberty obiecała budowę pieców elektrycznych. We wrześniu ubiegłego roku firma podpisała list intencyjny z chińską firmą technologiczną CISDI, a obecnie podpisała z nią umowę na przygotowanie studium wykonalności tej inwestycji.

Nowe piece mają pozwolić na produkcję 1,5 mln ton stali. Modernizację przejdzie również walcownia i pozostałe wydziały huty. Docelowo produkcja ma trafiać do węgierskiego przemysłu motoryzacyjnego, który w ostatnich dekadach bardzo mocno się rozwinął, a ostatnio zapowiedziano kilka nowych inwestycji – przekazano w komunikacie.

– To projekt o znaczeniu krajowym – Węgry będą pierwszym producentem ekologicznej stali w Europie, obsługującym nasz rosnący rynek motoryzacyjny i inne sektory. Niezwykle istotne jest, aby łańcuch dostaw pojazdów elektrycznych produkowanych na Węgrzech stał się jak najszybciej ekologiczny – powiedział Gergely Fabian, węgierski sekretarz stanu ds. polityki przemysłowej i technologii.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Według zapowiedzi Liberty projekt ma wsparcie zarówno węgierskiego, jak i chińskiego rządu. Finansowanie mają zapewnić chińskie banki, w tym CITIC Bank, przy wsparciu chińskiej Korporacji Ubezpieczeń Eksportu i Kredytów Sinosure – wynika z komunikatu.

Tymczasem przedłuża się postój w Hucie Liberty Częstochowa. Zakład stoi już 5 miesięcy, trwa poszukiwanie finansowania, które umożliwiłoby wznowienie działalności. Ostatnie zapowiedzi mówią o tym, że huta ma wrócić do pracy na przełomie sierpnia i września – podaje WNP.pl.

Sytuacja finansowa Huty w Częstochowie jest trudna, a jeden z jej wierzycieli huty o ogłoszenie upadłości zakładu. Wobec tego Sąd Rejonowy w Częstochowie ustanowił tymczasowego nadzorcę sądowego huty. Teraz zarząd musi część swoich finansowych decyzji uzgadniać z nadzorcą.

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Olsztynie rusza coroczny stały punkt kontroli autobusów
Następny artykułTURNIEJ PIŁKARSKI W RADORYŻU SMOLANYM O PUCHAR STAROSTY