A A+ A++

– Mamy nadzieję, że projekt regulujący zasady ruchu urządzeń transportu osobistego, czyli między innymi hulajnóg elektrycznych, będzie jednym z pierwszych, którym zajmie się rząd i Sejm – minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział to krótko po wyborach parlamentarnych. Minęło 14 miesięcy. Projekt utknął na etapie konsultacji publicznych.

Specjaliści kręcą głowami. Na przemian z irytacją i niedowierzaniem.

Wojciech Kotowski, biegły: – Jedno wielkie nieporozumienie.

Łukasz Zboralski, dziennikarz: – To nie jest normalne.

Krzesimir Sieczych, ortopeda: – Złamania otwarte, złamania kilku kości. Niedawno miałem pacjenta, który stracił kilka zębów.

O tym, że elektryczne hulajnogi i inne tzw. urządzenia transportu osobistego potrzebują nowych przepisów, mówi się od co najmniej trzech lat. Propozycje są. Ustawy nie ma.

Ile osób do tej pory ucierpiało w wypadkach? Nie wiemy. Policja nie ma w swoich statystykach osobnej rubryki dla hulajnóg. Dla policji hulajnogiści to piesi. Wiemy jedynie, że zginęły przynajmniej dwie osoby.

Kiedy?

Od kilku lat w polskich miastach przybywa elektrycznych hulajnóg. Jeśli ktoś chce mieć własną, może ją kupić już za mniej niż tysiąc złotych. Od końca 2018 roku przybywa też tzw. urządzeń współdzielonych, czyli wypożyczanych na minuty. Według danych portalu smartride.pl (stan na październik 2020 roku) są one dostępne już w 39 miastach. W samej Warszawie jesienią można było korzystać z 8,2 tysiąca hulajnóg. Dla porównania miejskich rowerów było w stolicy ponad 5,7 tysiąca.

Użytkowników przybywa, podobnie wypadków i kolizji. Policja ma z nimi problem, bo nie do końca jest jasne, jak te wypadki kwalifikować.

W kwietniu 2019 roku nastolatek na elektrycznej hulajnodze zderzył się z pieszą – turystyką ze Słowacji, która spacerowała po Krakowskim Przedmieściu. Kobieta odniosła obrażenia, trafiła do szpitala, a później policja ukarała ją mandatem. Według policji była sprawcą, bo chwilę przed zderzeniem “zmieniła pozycję”.

Czytaj bez ograniczeń

Uzyskaj dostęp do tego artykułu i innych treści specjalnych. Za darmo

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOkazja – do sprzedania lokal gastronomiczny w Szczawnicy
Następny artykułCzy elektryki powinny być uprzywilejowane?