A A+ A++

Według chińskich mediów, Huawei zakończył prace nad platformą narzędzi do automatyzacji projektowania elektronicznego (EDA), która pozwala na tworzenie układów scalonych w procesie 14 nm.

Platforma ta została opracowana w celu zastąpienia amerykańskich i europejskich narzędzi EDA, które zostały objęte kontrolą eksportu przez Stany Zjednoczone i inne kraje. EDA to ogólny termin określający oprogramowanie, sprzęt i usługi niezbędne do planowania, projektowania i produkcji chipów. Obecnie rynek EDA jest w dużej mierze kontrolowany przez trzy firmy: Synopsys i Cadence z Kalifornii oraz Siemens z Niemiec. Według obserwatorów branży, te trzy firmy odpowiadają za około 75% rynku EDA. Chińskie firmy i fabryki są stale odcinane od tych narzędzi, co stanowi dla nich problem.

Chiny chcą zabezpieczyć się przed całkowitym odcięciem od zachodnich platform produkcyjnych i dążą do opracowania własnej technologii. 

Chińskie media podały, że platforma jest jedną z 78 rozwijanych przez giganta sprzętu telekomunikacyjnego w celu zastąpienia amerykańskich i europejskich zestawów narzędzi. Ograniczenia są szczególnie kłopotliwe m.in. dla Huawei, producenta półprzewodników SMIC i dostawcy pamięci YMTC. Uniemożliwia im to dostęp przynajmniej do ostatnich i najnowszych technologii. Tak więc rozwój rodzimej platformy EDA dla chipów 14 nm służy jako zabezpieczenie na wypadek całkowitego odcięcia szerszego dostępu do zachodnich platform produkcyjnych.

Huawei skupiając się na oprogramowaniu EDA dla chipów 14 nm i większych odzwierciedla obecny stan chińskiego przemysłu półprzewodników. SMIC, wspierany przez państwo, ma obecnie możliwość produkcji chipów 14 nm na dużą skalę, chociaż pojawiły się doniesienia, że firma odniosła sukces w opracowaniu procesu 7 nm. W porównaniu jednak z Zachodem, chiński przemysł półprzewodnikowy jest lata w tyle.

Należy również zauważyć, że platforma EDA Huawei będzie poddana gruntownej weryfikacji jeszcze w tym roku, zgodnie z informacjami przekazanymi przez lokalne media. Mimo że 14 nm nie jest najnowszą technologią, to wciąż jest użyteczna i stanowi pewne zabezpieczenie dla chińskiego przemysłu półprzewodnikowego w przypadku całkowitego odcięcia dostępu do zachodnich platform produkcyjnych.





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPromocja na telefon Apple iPhone 14 128 GB (niebieski) – za 4399 zł (taniej o 400 zł)
Następny artykułKinga Rusin wbija szpilę polskiej reprezentacji i prosi o powołanie do kadry