A A+ A++

HSW modyfikuje pojazdy artyleryjskie


Huta Stalowa Wola S.A. przekazuje zmodyfikowane egzemplarze moździerza 120 mm Rak i wozu dowodzenia do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Centrum otrzyma też nowy artyleryjski wóz rozpoznawczy.

23 kwietnia 2021 r. do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (CSAiU) zostanie przekazany jeden egzemplarz 120 mm moździerza samobieżnego na podwoziu kołowym (M120K) oraz jeden egzemplarz artyleryjskiego wozu dowodzenia (AWD). Przekazywane pojazdy to zmodyfikowane wersje prototypów M120K i AWD, które zostały dostarczone do CSAiU po realizacji pracy rozwojowej. Modyfikacja polegała na dostosowaniu pojazdów do wersji, które obecnie służą w Siłach Zbrojnych RP, a więc zawierające zmiany wynikłe po doświadczeniach z eksploatacji sprzętu i uwzględnieniu uwag użytkownika. Po modyfikacji, wyroby te będą przygotowane również do korzystania w zautomatyzowanym systemie magazynu oraz ładowania amunicji dłuższej niż przewidywał pierwowzór – a więc o zasięgu powyżej 10 km.

Przekazywane 2 egzemplarze pojazdów (M120K oraz AWD) to tylko część umowy realizowanej przez Hutę Stalowa Wola S.A. na rzecz Inspektoratu Uzbrojenia. W ramach aneksu do pierwotnej umowy na dostawę seryjną w latach 2016-2019 ośmiu kompanijnych modułów ogniowych (kmo), HSW zmodyfikuje wszystkie pięć kmo (40 moździerzy) do wersji umożliwiającej wykorzystanie docelowej, dłuższej amunicji. Szóste, siódme i ósme kmo posiadają już wprowadzoną modyfikację.

Realizowane obecnie przez HSW umowy na rzecz SZ RP w zakresie dostaw
w latach 2020-2021 elementów do dwóch kmo (umowa z roku 2019) oraz w latach 2022-2024 elementów do pięciu kmo (umowa z roku 2020) uwzględniają już przystosowanie sprzętu do użycia nowej, obecnie wprowadzanej do SZ RP amunicji. Jednocześnie, w grudniu 2020 r., CSAiU otrzymało – zgodnie z podpisaną umową – w terminie, 2 egzemplarze moździerzy 120 mm na podwoziu kołowym. Po dostawie zmodyfikowanych egzemplarzy pojazdów – CSAiU dysponować będzie wozem dowodzenia oraz trzema moździerzami samobieżnymi do realizacji szkoleń artylerzystów.

Ostatnim elementem pozyskiwanych przez SZ RP kompanijnych modułów ogniowych w wersji kołowej jest artyleryjski wóz rozpoznawczy (AWR). Obecnie, z powodzeniem zakończono badania kwalifikacyjne (państwowe) konstrukcji i prowadzone są rozmowy na temat przeszkolenia załogi na tego typu sprzęcie oraz przygotowanie w przyszłości instruktorów do samodzielnego prowadzenia szkoleń AWR w trakcie ich dostawy. Wykonawca jest gotowy do podpisania umowy na dostawę seryjną AWR jeszcze w 2021 roku.

www.hsw.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy radiowóz dla jasielskich policjantów. Benzynowy silnik 1.5 T-GDI o mocy 160 KM
Następny artykułMożna zastąpić FO? Prof. Krysiak: Ogranicza to Konstytucja