A A+ A++

– Przeliczenie następuje po kursie ustalonym przez Narodowy Bank Ukrainy i przekazanym do Narodowego Banku Polskiego, a następnie do PKO Banku Polskiego. Zarówno PKO Bank Polski jak i Narodowy Bank Polski stosują ten sam kurs ustalany przez Narodowy Bank Ukrainy – informuje Piotr Wardziak, z biura prasowego PKO BP.

Operacja wymiany hrywien przez uchodźców wojennych, którzy dotarli do Polski to efekt porozumienia pomiędzy bankami centralnymi Polski i Ukrainy.

Jak podał tydzień temu Narodowy Bank Polski podpisał on umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy, dzięki której każdy dorosły uchodźca z Ukrainy będzie mógł wymienić ukraińskie hrywny na polskiego złotego.

NBP podał, że wymiana hrywien na złotówki będzie możliwa po zaokrąglonym, oficjalnym, a nie kantorowym kursie. Akcja wymiany hrywny rozpoczęła się w piątek – 25 marca.

– W celu ułatwienia obsługi dużej liczby osób, w krótkim czasie kurs hrywny ustalany jest w zaokrągleniu do pełnych groszy. Aktualny kurs: 1 hrywny to 0,14 groszy – podał Piotr Wardziak, z PKO BP. Średni kurs ukraińskiej waluty podawany w piątek przez NBP to -0,1467 zł za hrywnę.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego mogą swoją walutę wymieniać w 52 oddziałach PKO BP, a w planach jest uruchomienie usługi w kolejnych 48 placówkach. – Wymienić można do 10 tysięcy hrywien na jedną osobę, która ukończyła 18 lat – podaje Piotr Wardziak.

Dodaje, że dokumentem uprawniającym do transakcji jest ukraiński dowód osobisty wydany po 2016 roku, w wersji plastikowej – paszport wewnętrzny albo ukraiński paszport zagraniczny.

PKO BP podaje, że wybrane oddziały PKO Banku Polskiego będą dokonywać wymiany hrywny na złote od poniedziałku do piątku w godzinach swojej pracy. – Oddziały, w których można wymienić hrywny na złote, prowadzą normalną obsługę klientów. W każdym ze wskazanych oddziałów wydzielone są dodatkowe stanowiska, których obsługa ma zajmować się wyłącznie wymianą hrywien na złote. Ma to pozwolić na niezakłóconą obsługę normalnego ruchu klientów – podaje bankowiec z PKO BP.

Przypomina, że limit wymiany na osobę wynosi 10 tysięcy hrywien, a przyjmowane są banknoty o nominałach: 100, 200, 500 i 1000 hrywien. Jedna osoba może dokonać wymiany więcej niż raz, ale łącznie wartość wymiany nie może przekroczyć 10 tys. hrywien.

Wymianie nie podlegają banknoty uszkodzone lub zanieczyszczone (postrzępione, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione; uszkodzone w skutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku; znacznie naddarte, zszyte lub spięte, przerwane, zawilgocone, zbutwiałe i kruszące się; zanieczyszczone cieczami lub substancjami stałymi).

– Bank nie pobiera opłat za te transakcje, nie stosuje również spreadu. Wszystkie hrywny skupione przez PKO Bank Polski, zostaną sprzedane do Narodowego Banku Polskiego, który po zakończeniu skupu odsprzeda je Narodowemu Bankowi Ukrainy – mówi Piotr Wardziak.

Zapewnia, że zarówno PKO BP jak i Narodowy Bank Polski stosują ten sam kurs, co oznacza, że żaden z wymienionych banków nie zarabia na wymianie hrywien na złote.

Przedstawiciel największego polskiego banku podkreśla, że jeśli osoba wymieniająca hrywny ma już konto w PKO BP to środki mogą trafić bezpośrednio na nie, a jśli nie – otrzyma pienią … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPłyn Lugola jest wciąż masowo wykupywany z aptek. Kardiolog ostrzega
Następny artykułBrytyjskie media: Rosyjscy żołnierze zabili swojego dowódcę