Ponad 1,7 tys. srebrnych denarów z pierwszych wieków po Chrystusie trafiło do muzeum w Hrubieszowie. Przekazał je Mariusz Dyl, rolnik z okolic Cichobórza (gm. Hrubieszów). Gdy zobaczyłem te monety i posłuchałem jak zostały znalezione, aż usiadłem z wrażenia – opowiada Bartłomiej Bartecki, dyrektor hrubieszowskiego muzeum.
Skarb liczy dokładnie 1753 srebrnych denarów. Pochodzą z przełomu II i III wieku naszej ery.Wszystko wskazuje, że należały do Wandalów, którzy uciekali przez Gotami. Srebrne monety ważą około w sumie 5,5 kg.
– “Zabytek” trafił do naszego muzeum w marcu tego roku. Przez pewien czas trzymaliśmy wiadomość w tajemnicy. Bez wątpienia to największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie i jeden z największych znalezionych dotychczas w Polsce – wyjaśnia Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
Srebrne denary znaleziono w ubiegłym roku. Na polu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Cichobórzu (gm. Hrubieszów) zauważył je rolnik z tamtych okolic. Podczas prac polowych pługi wyorały srebrne monety z ziemi. Mariusz Dyl najpierw zauważył pojedyncze denary, potem dostrzegł, że w niektórych miejscach jest ich więcej. Wyzbierał te widoczne i te, które udało mi się wydobyć z ziemi. Wziął je do domu. Część monet wyczyścił, a potem zapomniał o skarbie. Po pewnym czasie doszedł jednak do wniosku, że przechowywanie srebrnych monet w domu nie jest dobrym ani bezpiecznym rozwiązaniem. W marcu tego roku rolnik nieodpłatnie przekazał skarb muzealnikom z Hrubieszowa.
Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS