A A+ A++

43 osoby zgłosiły się na badania, które określą, kim byli ich praprzodkowie, a także z jakiej części Europy przed tysiącami lat przybyli do miejsca, w którym obecnie jest Hrubieszów.

W Hrubieszowie badania przeprowadzono w połowie lutego. Są częścią ogólnopolskiego projektu “Małe Ojczyzny”, który pozwoli określić zróżnicowanie genetyczne Polaków w oparciu o podział na regiony geograficzne i grupy kulturowe. W kraju badania rozpoczęto w połowie 2019 roku. Zaproszono do nich Karaimów, Górali Podhalańskich, polskich Tatarów i Kurpiów, a także mieszkańców Kotliny Hrubieszowskiej. Projekt realizują naukowcy z Biobanku przy Uniwersytecie Łódzkim. W Hrubieszowie chciano zbadać 30 osób. Chętnych było więcej. 

Przekonała ich “Kronika Tygodnia”

 

 – Próbki z materiałem genetycznym pobraliśmy od 43 osób. Około połowa z nich zgłosiła się po przeczytaniu informacji na ten temat w “Kronice Tygodnia”. 10 osobom musieliśmy odmówić udziału w badaniach, bo nie mogliśmy już powiększyć grupy. Najbardziej potrzebowaliśmy osób, które od kilku pokoleń mieszkają na obszarze Kotliny Hrubieszowskiej. Dzięki pomocy Marka Poznańskiego udało się zgromadzić taką grupę ochotników – tłumaczy Justyna Jurczuk z grupy naukowców z  Biobanku przy Uniwersytecie Łódzkim.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻydowskie muzeum stanęło na progu bankructwa
Następny artykułJak zdobyć dodatkowe fundusze na rozwój biznesu – Spotkanie z ekspertami MARR w Starym Sączu