A A+ A++

Czy japońskie drzewo rodzynkowe, czyli rosnąca głównie w Azji howenia słodka może uratować nas przed kacem? Czy prawdą jest, że osłabia działanie alkoholu i zmniejsza ryzyko uzależnienia? Dla niejednego miłośnika napojów wysokoprocentowych brzmi to niemal jak sen. Sprawdźmy czy jest realny.

Pić i bawić się bez przykrych konsekwencji w dniu następnym – o tym marzy niejeden imprezowicz. Jednak spożywanie alkoholu dla wielu osób kończy się koszmarnym bólem głowy i innymi dolegliwościami wynikającymi z kaca. Alkohol sieje spustoszenie, przynosząc zarówno natychmiastowe, jak i odległe konsekwencje zatrucia. Jest jedną z substancji, od której można się szybko uzależnić. Czy howenia słodka może stać się remedium na te wszystkie problemy?

Howenia słodka – co to za roślina?

Japońskie drzewo rodzynkowe dorasta do 20 m wysokości. Naturalnie rośnie w Japonii, Korei i wschodnich Chinach. W Polsce bywa uprawiane, głównie jako roślina ozdobna. Słodki ekstrakt z nasion, gałązek i młodych liści jest wykorzystywany w kuchni, na przykład jako zamiennik miodu.

Liście i kwiaty drzewa rodzynkowego zawierają tajemniczo brzmiący flawonoid – dihydromyricetynę (DHM), za sprawą którego roślina może stać się pomocna:

  •  w leczeniu choroby alkoholowej
  • przyczynić się do zmniejszania ryzyka uzależnień od alkoholu, redukowania symptomów odstawiennych
  • niwelowania przykrych objawów zatrucia alkoholowego (popularnego kaca)

Czytaj również: Co się dzieje w twoim ciele, gdy na miesiąc odstawisz alkohol? Wyjaśniamy

Howenia słodka – badanie prof. Lianga

Według naukowców zawarty w howenii słodkiej flawonoid DHM blokuje receptory GABAA, które odpowiadają za przekazywanie informacji w układzie nerwowym i mają wpływ na ostre oraz przewlekłe zatrucie alkoholem.

Zespół badaczy, pod kierownictwem prof. Jing Liang z University of California, przeprowadził obserwację na szczurach. Trzeba wiedzieć, że te gryzonie reagują na alkohol podobnie jak ludzie.

Pierwszej grupie szczurów podano (w ciągu dwóch godzin) odpowiednik 15-20 piw. Zgodnie z oczekiwaniami, stwierdzono u nich upojenie alkoholowe, a położone na grzbiecie gryzonie, nie były w stanie odwrócić się i stanąć w naturalnej pozycji. Po godzinie działanie alkoholu zaczęło słabnąć i szczury były zdolne kontrolować swoje ciała.

Drugiej grupie szczurów podano tę samą dawkę alkoholu wraz z zastrzykiem DHM (1mg/kg masy ciała). U tych gryzoni dużo później zaobserwowano upojenie alkoholowe. Dużo szybciej, bo już po kwadransie, były też w stanie stanąć w naturalnej pozycji.

Po 48 godzinach u szczurów, którym podano DHM nie z … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNagrało się, co mówi do dziecka. Od razu zmieniła ton
Następny artykułRuszają inwestycje w efektywność energetyczną