Honorowe Obywatelstwo Pińczowa
Jest ono szczególną formą uznania i wyróżnienia, nadawana osobom lub instytucjom zasłużonym dla miasta. Honorowe Obywatelstwo nadaje Rada Miejska. Dotąd uhonorowani zostali:
Wiktor Lamot, wł. Wiktor Lamot-Wrona, wojewoda pomorski. Uzasadnienie: Za zasługi dla miasta i powiatu pińczowskiego, a szczególnie za zorganizowanie starostwa, uruchomienie jego samorządu oraz wybudowaniu kolejki wąskotowarowej-Pińczowskiej Kolei Dojazdowej. (Uchwała z 28 VII 1929).
Wiktor Lamot (1891-1959), wojewoda pomorski 12 VII 1929-18 XI 1931, wcześniej starosta pińczowski 1921-1928; w listopadzie 1921 zmienił nazwisko, usuwając jego drugi członek „Wrona”; prawnik, żołnierz Legionów, oficer WP; podczas II wojny walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie; odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Niepodleglości.
2 Pułk Piechoty Legionów Polskich, d-ca ppłk dyplom. Ludwik Delaveaux. Uzasadnienie: W uznaniu cnót żołnierza polskiego i niezapomnianych zasług położonych przez pułk na polu pracy kulturalno-oświatowej w naszym mieście (Uchwała z 9 II 1931).
polecamy film ze strony repozytorium.fn.org.pl
2 PP Legionów kwaterował 1923-1931 w Pińczowie. W 21 IX 1924 na Górze Zamkowej uroczyście przekazano pułkowi sztandar, przez prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. W tutejszej szkole powszechnej , żołnierze, na prośbę władz wojskowych, uczyli się na kursach dokształtcjących.
Kazimierz Świątek, kardynał, abp metropolita mińsko-mohylewski. Uzasadnienie: Za zasługi dla narodu, ojczyzny i Kościoła. (Uchwała z 3 VI 2000).
Kazimierz Świątek (1914-2011), arcybiskup z Białorusi. Jego ojciec Jan wywodził się z Pińczowa, a więc kardynał miał korzenie pińczowskie. Aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci, został zesłany na 10 lat do łagrów na Syberii. Prezydent Lech Wałęsa nadał mu Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski z Gwiazdą, jako uznania i szacunku dla wybitnych zasług w pracy duszpasterskiej w Polsce i na Białorusi.
Umarł w wieku 96 lat, jego nekrolog podpisał Bronisław Komorowski, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, a Jan Turnau („Gazeta Wyborcza” z 22 VII 2011) napisał: „Wczoraj zmarł kard. Kazimierz Świątek. Polak purpurat całkiem niezwykły. Zaprawdę świątek…Święty Piotr na pewno stanął przed kardynałem na baczność”.
Andrzej Barański, reżyser i scenarzysta filmowy. Uzasadnienie: Za wkład w polską kulturę filmową i promowanie miasta w mediach (Uchwała z 28 VIII 2008).
Andrzej Barański (ur. 1941 w Pińczowie), – twórca nagradzanych na festiwalach filmów dokumentalnych, także fabularnych – telewizyjnych i kinowych, w których oryginalny styl narracji filmowej łączy z przenikliwą obserwacją codzienności polskiej prowincji”.(Za: – Nowa Encyklopedia Powszechna PWN, Warszawa 1995).
Artur Dutkiewicz, pianista jazzowy i kompozytor. Uzasadnienie: Za wkład w polskiej kultury, szczególnie muzyki jazzowej oraz promowanie miasta (Uchwała z 14 VIII 2012).
Artur Dutkiewicz (ur. 1958 w Pińczowie), muzyk; liczne koncerty krajowe i zagraniczne; organizator corocznych Zaduszek Jazzowych w Pińczowie.
Adam Jarubas i Artur Dutkiewicz
Adam Jarubas, polityk, marszałek województwa świętokrzyskiego. Uzasadnienie: Za wydatne zaangażowanie się w lokalne sprawy miasta i gminy (Uchwała z 14 VIII 2012).
Adam Jarubas (ur. 1974 w Busku Zdrój), polityk, samorządowiec, od 2006 marszałek województwa świętokrzyskiego, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Pani Maria Broś – Polka mieszkająca w węgierskim mieście Tata.
To ona pomogła nawiązać współpracę między miastami i sprawić, że stały się partnerskimi. Honorowe obywatelstwo otrzymała 3 maja 2016 roku.
Artykuł Honorowi Obywatele Pińczowa pochodzi z serwisu Serwis Internetowy Miasta Pińczów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS