Honorowi Dawcy Krwi będą mieć swój pomnik w Tarnobrzegu – zgodę na wzniesienie monumentu wyrazili wczoraj miejscy radni.
Inicjatorem wzniesienia pomnika jest tarnobrzeżanin Zbigniew Dendura, którego zapytaliśmy o powody osobistego zaangażowania się w ten projekt.
– Po pierwsze, moja inicjatywa budowy pomnika wynikła z głębokiego przekonania, iż upamiętnienie osób bezinteresownie oddających własną krew w celu ratowania zdrowia i życia innych ludzi, zasługuje na szczególne uznanie społeczne i będzie zarazem trwałym świadectwem społecznego szacunku dla Honorowych Dawców – tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl.
– Po drugie, innym ważnym w mojej ocenie aspektem powstania pomnika, jest dotarcie do świadomości młodych zdrowych ludzi, jak ważnym i szlachetnym czynem jest oddawanie własnej krwi w celu ratowania zdrowia i życia ludzi, co z całą pewnością wpisywałoby się w zakres edukacji nieformalnej – kontynuuje Z.Dendura.
– Po trzecie, w mojej rodzinie była sytuacja, która wymagała podania bliskiej osobie krwi by ratować jej życie i zdrowie. Każdy kto otarł się o takie doświadczenie ten wie, jak wielka jest wdzięczność dla Honorowych Dawców Krwi za ten Dar życia. Ludzie często nie mają świadomości jak Wielkimi Ludźmi są krwiodawcy pomyślałem wiec, że skromny pomnik będzie tym, co być może bardziej uświadomi społeczeństwo a młodzież zachęci do oddawania krwi – dodaje.
Jak wyjaśnia pan Zbigniew ” pomysł upamiętnienia w jakiejś formie Honorowych Dawców Krwi od dawna chodził mu po głowie„
– Tak wielu miałem przyjaciół, znajomych, którzy oddawali po 60-80 litrów krwi i w moim przekonaniu, nie doczekali się należytego szacunku i uznania społecznego, choć na pewno każdy z nich, nie oddawał krwi dla splendoru, niestety nie ma ich już wśród nas. Pomysł na pomnik przyszedł do głowy gdy mój syn Mateusz, będąc na wakacjach w Rimini przesłał mi zdjęcia, wśród których było zdjęcie pomnika dla krwiodawców, wtedy już wiedziałem jak chcę upamiętnić krwiodawców pomyślałem, jest we włoskim Rimini to dlaczego nie może być w moim kochanym Tarnobrzegu, no i zaczęło się – dodaje Z. Dendura.
Pomnik ma stanąć u zbiegu ulic Adama Mickiewicza i Jana Kochanowskiego. Jego plastyczną wersję zrealizował tarnobrzeski artysta-rzeźbiarz – Jan Chmielowiec. Wzniesienie monumentu ma zostać zrealizowane dzięki składkom darczyńców i wsparciu miasta. W tym celu zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Pomnika Upamiętniającego Honorowych Dawców Krwi – link do grupy w mediach społecznościowych – tutaj
Odsłonięcie pomnika planowane jest na 14 czerwca 2023r. Od 2004 r w ten dzień obchodzony jest ustanowiony przez WHO Międzynarodowy – Światowy Dzień Krwiodawcy. 14 czerwca 1868 roku w austriackim Baden urodził się Karl Landsteiner, lekarz patolog i immunolog, laureat Nagrody Nobla w 1930 roku. W 1901 roku odkrył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny, które warunkują zjawisko aglutynacji (zlepiania się krwinek) w zetknięciu z przeciwciałami obecnymi w osoczu krwi grup o odmiennej strukturze antygenowej. Na podstawie tych obserwacji wyróżnił trzy grupy krwi (A, B oraz 0, którą on sam początkowo oznaczał jako C). W 1940 roku z Alexandrem Wienerem odkrył czynnik Rh.
68-pomnik-dawcow-krwi_1615449
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS